Ukraina: Swoboda zemści się za rozbiórkę pomnika UPA w Hruszowicach?

Ukraińscy nacjonaliści ze Swobody są oburzeni likwidacją nielegalnego pomnika UPA.

Przywódca ukraińskiej nacjonalistycznej partii Swoboda Ołeh Tiahnybok w swoim wpisie w medium społecznościowym poświęconym 70. rocznicy akcji Wisła odniósł się także do rozbiórki nielegalnego pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii w Hruszowicach na Podkarpaciu:

Ale obecnie, 70 lat po akcji Wisła, na terytorium Polski umacniają się siły, które sieją nienawiść do Ukraińców. Przykładem tego jest cyniczne zburzenie pomnika bohaterów UPA w Hruszowicach kilka dni temu, któremu błogosławiła miejscowa władza. To 15. zniszczenie ukraińskich pomników-mogił w Polsce od 2014 roku. Widzę, że pomyłki przeszłości mało czego nauczyły… – napisał Tiahnybok.

Przypomnijmy, że rozbiórka pomnika w Hruszowicach była całkowicie legalna, co potwierdziło w piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdaniem wójta gminy Stubno, który nadzorował rozbiórkę, w miejscu dawnego pomnika nie ma zbiorowego grobu upowców.

Wcześniej w podobny do Tiahnyboka sposób skomentował rozbiórkę w Hruszowicach prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma sugerując, że doprowadzi ona do drugiej rzezi wołyńskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Inny działacz Swobody, doradca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w latach 2014-2015 Jurij Michalczyszyn (znany m.in. z założenia we Lwowie Instytutu im. Goebbelsa) także w sieci społecznościowej zaproponował natomiast usunięcie portretu Ignacego Mościckiego z Politechniki Lwowskiej, pisząc:

Kanclerz Niemiec Hitler zbudował pierwszy obóz koncentracyjny w 1933 roku w Dachau.
Prezydent Polski Mościcki zbudował pierwszy obóz koncentracyjny w Berezie Kartuskiej w 1934 roku. Aby nie odstawać od modnych tendencji.
Portret Mościckiego jako eks-rektora nadal zdobi ściany Politechniki Lwowskiej. On jest tam do teraz doktorem honoris causa.
Dlaczego?

Natomiast szef wołyńskiej Swobody Anatolij Witiw uznał, że zniszczenie pomnika w Hruszowicach to dowód, że krótkowzroczna polska władza wzięła kurs na pełne wyciśnięcie Ukraińców z ich etnicznych ziem, które teraz wchodzą w skład Polski. Zaznaczył, że nie będzie zdziwiony, jak teraz zaczną się akcje burzenia polskich pomników na Wołyniu i w Galicji, za które pełna odpowiedzialność spadnie na Polskę.

Kresy.pl / Facebook / svoboda.org.ua

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Sun Escobar
    Sun Escobar :

    Może słyszeliście ten dowcip, bo jak czytam wypowiedzi ukraińskich nazistów to idealnie do nich to pasuje.— Początek roku szkolnego na tzw. ukrainie – Przychodzi do klasy nowy nauczyciel. – Nazywam się Arsienij Pietrowicz, jestem banderowcem. Dzieci, po kolei przedstawiajcie się tak samo jak ja. – Nazywam się Oleg, jestem banderowcem. – Nazywam się Irina, jestem banderówką. – Nazywam się Witalik, jestem banderowcem. – Nazywam się Wowoczka, jestem separatystą. – Wowoczka, dlaczego jesteś separatystą !?! – Moja mama jest separatystką, mój tata jest separatystą, moi przyjaciele są separatystami, więc ja także jestem separatystą. – Wowoczka, a jeśliby twoja mama byłaby prostytutką, twój tata – pedofilem, siostra – dziwką, brat – ćpunem, a przyjaciele – gejami, to kim byś był wtedy ? – Właśnie wtedy byłbym banderowcem

  2. jaro7
    jaro7 :

    Oczywiście że będa niszczyc jak do tej pory ,teraz mają nawet lepiej bo nie musza bredzić o ruskich agentach.Ja jestem ciekaw postawy polskojęzycznych władz! Czy jak zwykle skulą ogony i zaczną bredzić o 'padającym deszczu”,czy wreszcie postąpia tak jak wymaga to władza silnego państwa,które prowadzi PRAGMATYCZNĄ a nie rusofobiczną politykę