Ukraina straciła 15% amerykańskich wozów Bradley

Ukraina straciła 16 pojazdów opancerzonych Bradley dostarczonych przez USA w ciągu ostatnich kilku dni – przekazała w poniedziałek stacja CNN.

16 amerykańskich bojowych wozów piechoty Bradley, zniszczonych lub uszkodzonych i porzuconych w ostatnich dniach, stanowi prawie 15% ze 109, które Waszyngton przekazał Kijowowi, przekazała stacja CNN powołując się na portal wywiadowczy Oryx, który zbiera wizualne dowody straty sprzętu wojskowego na Ukrainie od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej.

Pojazd bojowy Bradley, który porusza się na gąsienicach, a nie na kołach, może pomieścić około 10 żołnierzy i służy do transportu personelu do bitwy, zapewniając wsparcie ogniowe.

Kiedy pierwsza partia ponad 60 Bradleyów została wysłana na Ukrainę pod koniec stycznia, podpułkownik armii amerykańskiej Rebecca D’Angelo, dowódca 841. batalionu transportowego armii, powiedziała, że pojazdy opancerzone będą ważne dla operacji ofensywnych Kijowa.

„Mamy nadzieję, że zwiększy to ich możliwości, aby zapewnić postęp na polu bitwy i odzyskać utraconą pozycję dzięki wyposażeniu, które dorównuje lub przewyższa temu, co mają Rosjanie” – powiedziała D’Angelo w raporcie armii amerykańskiej.

Jak poinformował w poniedziałek portal Forbes, ukraińskie bataliony inżynieryjne 33. Brygady Zmechanizowanej i 47. Brygady Szturmowej, poniosły duże straty w ciężkim sprzęcie podczas ataku na południe od Małej Tokmaczki

Straty obejmują co najmniej pięć specjalistycznych pojazdów inżynieryjnych. Wyposażone w pługi minowe i walce minowe pojazdy te prowadzą czołgi i bojowe wozy piechoty przez pola minowe, orając i tocząc ścieżkę, aby czołgi i BWP mogły przebić się przez obronę wroga.

“To, że inżynierowie stracili tak wiele pojazdów w czwartek lub w okolicach, nie oznacza, że atak na rosyjskie pozycje w pobliżu Małej Tokmaczki nie powiódł się” – informuje portal.

“Ukraińska 47. Brygada Szturmowa w ciągu zaledwie tygodnia ciężkich walk porzuciła trzy ze swoich sześciu najlepszych pojazdów szturmowych — fińskie Leopardy 2R. Inne potwierdzone ukraińskie straty obejmują radziecki pojazd inżynieryjny IMR-2 i były niemiecki Bergepanzer” – czytamy.

Leopard 2R to 69-tonowy, napędzany olejem napędowym czołg Leopard 2A4, który fińska firma Patria przekształciła w specjalistyczny pojazd wyważający.

Patria wyposażyła ich kadłuby w pełnowymiarowe pługi minowe wyprodukowane przez firmę Pearson w Wielkiej Brytanii. Wozy powinny bezpiecznie zdetonować wszelkie miny i oczyścić drogę aż do okopów i nasypów, które armie zwykle budują za polami minowymi. Utrzymując swój pęd, Leopard 2R, który właśnie oczyścił pole minowe, może wepchnąć ziemię do okopów, przejść przez powstały ziemny most, a następnie przebić się przez sąsiednie nasypy.

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Melnyk zaapelował do Berlina o dostarczenie większej ilości niemieckich czołgów Leopard 2. Ma to związek z utratą pierwszych czołgów dostarczonych przez zachodnich sojuszników. “Armia ukraińska desperacko potrzebuje znacznie więcej zachodnich czołgów bojowych, bojowych wozów piechoty i innych pojazdów opancerzonych” – oświadczył Melnyk, cytowany w poniedziałek przez portal Europejska Prawda. “Każdy Leopard 2 jest dosłownie na wagę złota w czasie decydującej ofensywy” – dodał.

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply