Podczas niewielkiej parady równości w Charkowie zaatakowano aktywistów gejowskich i spalono tęczową flagę. Doszło do starć z policją. Zatrzymano cztery osoby, dwóch policjantów trafiło do szpitala.

Do zdarzenia doszło w minioną środę, podczas niewielkiej parady równości zorganizowanej przez środowiska LGBT w Charkowie, z okazji Dnia Przeciwko Homofobii i Transfobii. Została ona w pewnym momencie zaatakowana przez grupę ok. 30 ubranych na czarno młodych ludzi. Doszło również do starć z policją, która próbowała przepędzić napastników. Użyto gazu. Jeden z funkcjonariuszy został trafiony w głowę kamieniem. Jeden z atakujących spalił również tęczową flagę.

Przedstawiciele ukraińskich służb porządkowych podali w czwartek, że dwóch policjantów trafiło do szpitala. Zatrzymano czterech napastników. Grozi im postawienie zarzutów użycia przemocy względem przedstawicieli służb porządkowych, za co grozo kara do 5 lat więzienia.

Tę informację dostarczył portal Kresy.pl.
Wspieraj rzetelne dziennikarstwo.

Jak przypomina agencja Unian, w ostatnich latach na Ukrainie zakazano kilku parad równości. Władze zapewniały jednak, że w tym roku wykażą więcej tolerancji, zezwalając na różne wydarzenia organizowane przez środowiska LGBT, a także zapewniając lepszą ochronę.

Wcześniej, od 9 do 13 maja, na Ukrainie odbywał się konkurs piosenki „Eurowizja”, który przebiegał pod hasłem „Świętować różnorodność”.

Wcześniej, z okazji Dnia Przeciwko Homofobii i Transfobii, piętnastu ambasadorów akredytowanych na Ukrainie wystosowało wspólne oświadczenie. Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele Austrii, Belgii, Kanady, Danii, Unii Europejskiej, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA.

Ambasadorowie napisali, że niepokoi ich sprawa bezpieczeństwa osób LGBTI, ich przyjaciół, rodzin i wszystkich „zwolenników tolerancji i równości” na Ukrainie. Przypomnieli, że w przeszłości zdarzały się przypadki przemocy wobec nich. Jednocześnie pochwalili Ukrainę za spokojny przebieg Parady Równości w Kijowie w ubiegłym roku oraz tegorocznego konkursu piosenki Eurowizji pod hasłem „Celebrate Diversity”.

Zachęcono również Ukrainę do dalszych działań w kwestii respektowania praw człowieka, w tym na polu „przeciwdziałania dyskryminacji obywateli LGBTI”. Zapowiedziano, że 17 maja niektóre placówki dyplomatyczne w Kijowie w ramach „solidarności ze społecznością LGBTI i wartościami różnorodności” wywieszą tęczowe flagi.

Unian.info / rferl.org / Kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz