Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski przyznał, że postępy na froncie są powolne, a Ukraina rozważa zmianę strategii.

Prezydent Ukrainy udzielił wywiadu dla stacji NBC. W opublikowanym w niedzielę materiale podkreślił, że Ukraina rozważa zmiany w swojej strategii wojskowej i powtórzył, że wojna nie znalazła się w impasie. “Nasze wojsko wymyśla różne plany, różne operacje, aby szybciej posunąć się do przodu i zadać nieoczekiwany cios Federacji Rosyjskiej” – powiedział.

Zełenski przyznał jednak, że postępy Ukrainy na froncie są powolne. Podkreślił, że widać zmęczenie długim konfliktem.

Prezydent Ukrainy ponownie odniósł się też do doniesień sugerujących, że przedstawiciele USA i UE próbują nakłonić Ukrainę do rozmów pokojowych z Rosją. Oświadczył, że Ukraina “nie chce prowadzić żadnych rozmów z terrorystami”.

“Jest wiele różnych głosów dookoła. Słyszałem wiele opinii bez żadnych konkretnych propozycji. Ale na dzisiaj nie mam żadnych relacji z Rosją i oni znają moje stanowisko. To jest stanowisko mojego kraju, naszego społeczeństwa – nie chcemy prowadzić żadnego dialogu z terrorystami” – powiedział Zełenski. “Ich [Rosjan] słowa są bezwartościowe” – dodał.

Sobotnie doniesienia stacji NBC News wskazują, że przedstawiciele USA i UE zaczęli dyskretne rozmowy z Ukrainą o możliwości negocjacji pokojowych z Rosją. Powodem rozmów ma być niepokój wśród amerykańskich i unijnych urzędników, spowodowany patem na polu walki oraz niepewnością co do możliwości dalszego udzielania pomocy Ukrainie.

Jak relacjonuje NBC, urzędnicy administracji Bidena obawiają się również, że Ukrainie kończą się siły, podczas gdy Rosja wydaje się mieć nieskończone ich zasoby.

Rząd USA wyraża też niepokój w związku z o wiele mniejszym zainteresowaniem opinii publicznej, jakie wojna na Ukrainie przyciąga od czasu rozpoczęcia wojny między Izraelem a Hamasem. Obawiają się, że taka zmiana może utrudnić uzyskanie dodatkowej pomocy dla Kijowa.

nbcnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply