Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do doniesień sugerujących, że zachodni przywódcy lobbują na rzecz rozmów pokojowych z Rosją.

W sobotę Zełenski wyspowiadał się podczas wspólnej konferencji prasowej z szefową KE Ursulą von der Leyen, która przybyła do Kijowa. Ukraiński prezydent zaprzeczył jakoby wojna rosyjsko-ukraińska znalazła się w “impasie”. “Czas minął, ludzie są zmęczeni, ale to nie jest impas” – powiedział, cytowany przez portal France24.

Ukraiński prezydent zaprzeczył jakoby zachodni przywódcy lobbowali na rzecz rozmów pokojowych z Rosją. “Nikt z naszych partnerów nie wywiera na nas presji, abyśmy siedli do negocjacji z Rosją, rozmawiali z nią i coś jej dali” – stwierdził.

Sobotnie doniesienia stacji NBC News wskazują, że przedstawiciele USA i UE zaczęli dyskretne rozmowy z Ukrainą o możliwości negocjacji pokojowych z Rosją.

Powodem rozmów ma być niepokój wśród amerykańskich i unijnych urzędników, spowodowany patem na polu walki oraz niepewnością co do możliwości dalszego udzielania pomocy Ukrainie.

Jak relacjonuje NBC, urzędnicy administracji Bidena obawiają się również, że Ukrainie kończą się siły, podczas gdy Rosja wydaje się mieć nieskończone ich zasoby.

Rząd USA wyraża też niepokój w związku z o wiele mniejszym zainteresowaniem opinii publicznej, jakie wojna na Ukrainie przyciąga od czasu rozpoczęcia wojny między Izraelem a Hamasem. Obawiają się, że taka zmiana może utrudnić uzyskanie dodatkowej pomocy dla Kijowa.

Czytaj: Szefowa KE przybyła do Kijowa. Ma rozmawiać o rozszerzeniu UE i odbudowie Ukrainy

frace24.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply