Ambasada Ukrainy we Włoszech zwróciła się w czwartek do miasta Modena o wycofanie zgody na wykorzystanie sali do organizacji wydarzenia poświęconego odbudowie przez Rosję zniszczonego wojną miasta Mariupol.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, ambasada Ukrainy we Włoszech zwróciła się w czwartek do miasta Modena o wycofanie zgody na wykorzystanie sali do organizacji wydarzenia poświęconego odbudowie przez Rosję zniszczonego wojną miasta Mariupol.

Mariupol był miejscem jednych z cięższych walk na wczesnych etapach wojny rosyjsko-ukraińskiej w 2022 r. Rosja zajęła je i zajęła w maju 2022 r. po długotrwałym oblężeniu.

Zobacz też: Dowódcy obrony Mariupola przybyli na Ukrainę

Jak podaje strona internetowa stowarzyszenia kulturalnego Rosja Emilia-Romagna, konferencja i wystawa, która odbędzie się 20 stycznia w Modenie, mają na celu ukazanie „odrodzenia się miasta po wojnie” wśród zaproszonych panelistów, w tym rosyjskiego konsula generalnego w Mediolanie Dmitrija Sztodina. Modena to miasto w regionie Emilia-Romania.

„Uważamy to wydarzenie za przejaw wielkiego cynizmu, otwartą obrazę pamięci tysięcy ofiar cywilnych, wydarzenie nastawione na rosyjską propagandę oraz pogwałcenie wszelkich podstaw i zasad moralnych” – ambasador Ukrainy Jarosław Melnyk w liście.

Dodał, że Modena powinna zrobić wszystko, co w jej mocy, aby chronić swoich mieszkańców przed dezinformacją.

Włoski poseł Filippo Sensi wezwał kolegę partyjnego Muzzarelliego, członka centrolewicowej Partii Demokratycznej, do zakazania wydarzenia.

„Jestem głęboko urażony, że prorosyjska organizacja może uprawiać propagandę na temat Mariupola… w świetlicy w Modenie” – napisał Sensi na platformie mediów społecznościowych X.

Burmistrz Modeny oświadczył, że jego miasto nie popiera ani nie wspiera tego wydarzenia, ale dodał, że rezerwacja sali miejskiej jest zgodna z lokalnymi przepisami, a rezerwując przestrzeń stowarzyszenie zobowiązało się do poszanowania wartości konstytucyjnych.

Konsulat Federacji Rosyjskiej w Mediolanie i stowarzyszenie kulturalne Rosja Emilia-Romagna nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Propagandę? Obejrzałem kilka filmów na YT dotyczących odbudowy Mariupola,super robota i to w czasie wojny tak odbudować miasto (choćby propagandowo) to wyczyn.U nas wojny nie ma a buduje się wolniej.