Jurij Łypa, którego 117. rocznicę urodzin uczczono, rozwijał w swojej twórczości teorie rasistowskie. Jego grób znajduje się w Bonowie, tuż przy granicy z Polską.

We wsi Bonów (ukr. Buniw) w obwodzie lwowskim, leżącej tuż przy granicy z Polską, odbyły się obchody 117. rocznicy urodzin ukraińskiego działacza politycznego, członka Ukraińskiej Powstańczej Armii Jurija Łypy. – informuje strona kanału ZIK powołując się na kierownika wydziału prasowego administracji państwowej rejonu jaworowskiego Irynę Krawczuk.

Obchody zaczęły się od liturgii w cerkwi. Następnie uczestnicy obchodów przeszli na cmentarz, gdzie znajduje się grób Jurija Łypy. Przemowy wygłosili kierownik rejonowej administracji Zoriana Miryło oraz prezydent fundacji „Pryznaczennja” im. Jurija Łypy Hałyna Szpyłka. Na grobie złożono kwiaty. Następnie przedstawiciele władz odwiedzili wieś Iwanyki, gdzie znajduje się jedyny pomnik Łypy.

Jak napisano w materiale ZIK, Łypę uhonorowano jako wielkiego Ukraińca, który ostatnie lata swojego życia przeżył na ziemi jaworowskiej, gdzie pracował jako lekarz, pisał swoje utwory i zginął z rąk enkawudzistów.

Jak podaje ZIK, Łypa był działaczem społecznym, pisarzem, poetą, publicystą, jednym ze znaczących ideologów ukraińskiego nacjonalizmu. Od lata 1943 do lata 1944 roku razem z rodziną żył na ziemi jaworowskiej. W 1943 roku prowadził w Jaworowie prywatny gabinet medyczny. Był lekarzem w Ukraińskiej Powstańczej Armii. W sierpniu 1944 roku został zabity przez NKWD.

Łypa w ramach ideologii ukraińskiego nacjonalizmu rozwijał teorie rasistowskie. Uważał, że większość Ukraińców prezentuje rasę dynarską (mieszaninę ras nordyckiej i armenoidalnej). Irytowało go zakwalifikowanie Ukraińców przez niemieckich nazistów do podludzi. Twierdził, że Mussolini posiadał „typowo ukraińską głowę”, a Hitler reprezentował rasę armenoidalną. Uważał, że płodzenie dzieci z nie-Ukraińcami jest „zanieczyszczaniem rodziny”, które jest swego rodzaju „odstępstwem” od nacji.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy świętują 100-lecie tzw. Ukraińskiej Rewolucji. Poroszenko uczcił m.in. Konowalca i Doncowa

Kresy.pl / ZIK

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Poznaniak74
    Poznaniak74 :

    Paranoja, potomek wszelkiej maści „ludzi luźnych” z terenów Korony, Wlk. Ks. Litewskiego oraz ówczesnej Moskwy plus ludów koczowniczych, które „przewalały się” przez tamte tereny od starożytności głosił „teorie czystości rasowej” :))))
    Ps. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia innego 'ideologa’ ukraiństwa niejakiego Dmytro Doncowa (szczególnie z profilu) by się przekonać jak ta „ukraińska czystość rasowa” wyglądała…