Jurij Łypa, którego 117. rocznicę urodzin uczczono, rozwijał w swojej twórczości teorie rasistowskie. Jego grób znajduje się w Bonowie, tuż przy granicy z Polską.

We wsi Bonów (ukr. Buniw) w obwodzie lwowskim, leżącej tuż przy granicy z Polską, odbyły się obchody 117. rocznicy urodzin ukraińskiego działacza politycznego, członka Ukraińskiej Powstańczej Armii Jurija Łypy. – informuje strona kanału ZIK powołując się na kierownika wydziału prasowego administracji państwowej rejonu jaworowskiego Irynę Krawczuk.

Obchody zaczęły się od liturgii w cerkwi. Następnie uczestnicy obchodów przeszli na cmentarz, gdzie znajduje się grób Jurija Łypy. Przemowy wygłosili kierownik rejonowej administracji Zoriana Miryło oraz prezydent fundacji „Pryznaczennja” im. Jurija Łypy Hałyna Szpyłka. Na grobie złożono kwiaty. Następnie przedstawiciele władz odwiedzili wieś Iwanyki, gdzie znajduje się jedyny pomnik Łypy.

Jak napisano w materiale ZIK, Łypę uhonorowano jako wielkiego Ukraińca, który ostatnie lata swojego życia przeżył na ziemi jaworowskiej, gdzie pracował jako lekarz, pisał swoje utwory i zginął z rąk enkawudzistów.

Jak podaje ZIK, Łypa był działaczem społecznym, pisarzem, poetą, publicystą, jednym ze znaczących ideologów ukraińskiego nacjonalizmu. Od lata 1943 do lata 1944 roku razem z rodziną żył na ziemi jaworowskiej. W 1943 roku prowadził w Jaworowie prywatny gabinet medyczny. Był lekarzem w Ukraińskiej Powstańczej Armii. W sierpniu 1944 roku został zabity przez NKWD.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Łypa w ramach ideologii ukraińskiego nacjonalizmu rozwijał teorie rasistowskie. Uważał, że większość Ukraińców prezentuje rasę dynarską (mieszaninę ras nordyckiej i armenoidalnej). Irytowało go zakwalifikowanie Ukraińców przez niemieckich nazistów do podludzi. Twierdził, że Mussolini posiadał „typowo ukraińską głowę”, a Hitler reprezentował rasę armenoidalną. Uważał, że płodzenie dzieci z nie-Ukraińcami jest „zanieczyszczaniem rodziny”, które jest swego rodzaju „odstępstwem” od nacji.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy świętują 100-lecie tzw. Ukraińskiej Rewolucji. Poroszenko uczcił m.in. Konowalca i Doncowa

Kresy.pl / ZIK

Ukraina: lokalne władze uczciły pamięć ideologa ukraińskiego rasizmu
Oceń ten artykuł

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Poznaniak74 :

  Paranoja, potomek wszelkiej maści „ludzi luźnych” z terenów Korony, Wlk. Ks. Litewskiego oraz ówczesnej Moskwy plus ludów koczowniczych, które „przewalały się” przez tamte tereny od starożytności głosił „teorie czystości rasowej” :))))
  Ps. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia innego ‚ideologa’ ukraiństwa niejakiego Dmytro Doncowa (szczególnie z profilu) by się przekonać jak ta „ukraińska czystość rasowa” wyglądała…

  • General
   General :

   @Sun Escobar
   Matejko, Kopernik, Skłodowska-Curie, Reymont, Chopin, Karol Wojtyła, Mieszko I, Bolesław Chrobry, J.S. Bach, Vivaldi, Otton III, Salvatore Dali, Monet, Aleksander Wielki, Arystoteles, Paderewski, Mickiewicz, Piłsudski, no i Beksiński bo z Sanoka czyli etnicznych ziem…. ojj długo by wymieniać.