Kurs hrywny wobec rosyjskiego rubla i euro spadł po raz kolejny i osiągnął najniższy poziom w historii notowań walutowych.

Kurs hrywny spadł w sobotę rano poniżej granicy 34 hrywien za euro i 0,499 hrywny za rubla. W ciągu 24 godzin hrywna straciła 21 kopiejek w stosunku do euro.

W ostatnich czterech latach gospodarka Ukrainy zrobiła zwrot. Eksport znacznie jest niższy od importu, nie udało się wejść na nowe rynki; międzynarodowe organizacje opóźniają lub wstrzymuję wydawanie kredytów. Tak więc to, że hrywna słabnie to konsekwencja wielu składowych. Można się tylko dziwić, że władze starały się utrzymywać mocniejszą hrywnę. Koszty tego są widoczne: drogie kredyty dla przemysłu, spadek poziomu życia, duża inflacja – tłumaczy Aleksy Dudczak ukraiński ekonomista i politolog cytowany przez agencję Nowosti.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Unia Europejska nie wypłaci Ukrainie obiecanych 600 mln euro

Również zdaniem innych ekspertów reformy gospodarcze na Ukrainie nie wystarczą do stymulowania tamtejszego wzrostu gospodarczego. Wskazują oni, że rok 2018 będzie trudny jeżeli Ukraina nie uzyska odpowiednich kredytów zagranicznych. Prezydent Petro Poroszenko podpisał budżet na 2018 r. z deficytem założonym na poziomie 2,4 proc. PKB.

Dochody mają wynieść równowartość 33 mld dol. a wydatki 35,4 mld dol. Maksymalne zadłużenie Ukrainy ma sięgnąć równowartości 71,3 mld dol. czyli 60 proc. PKB.

Kresy.pl / rp.pl / ria.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych chłonków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.

 1. Avatar
  zefir :

  Bandery zakładają na 2018r plan budżetu bardziej ambitny i zrównoważony niż Polska.Jeżeli w wyrazie dolarowym planują dochody:33mld USD,zaś wydatki :35,4 mld USD,to planują deficyt:2,4 mld USD tj 8,21 mld PLN,przy kursie 3,42 PLN/USD. Jeśli 71,3mld USD stanowi 60% PKB ukrów,to cały PKB planują na 118,83 mld USD/2018r.Wtedy wskażnik budżetowego deficytu w PKB /2018r planują w wysokości 2,02% Pozornie wszystko gra,nawet podstawowe unijne parametry spełniają.Nie wiem tylko czy,oraz ile jałmużny do planowanych przychodów wciskają.