Ukraińska policja interweniowała przy pomocy pałek rozdzielając walczących mężczyzn „o sportowej posturze” i weteranów wojny w Donbasie.

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow poinformował o zwolnieniu naczelników policji w obwodzie dnieprzańskim i w samym mieście Dniepr oraz ich zastępców. Dymisje mają związek z wczorajszym pobiciem przez ukraińską policję kilku weteranów wojny w Donbasie.

Do wydarzeń doszło podczas obchodów Dnia Zwycięstwa w Dnieprze (d. Dniepropietrowsk). Jak podaje portal kanału ZIK, między członkami Partii Socjalistycznej oraz Bloku Opozycyjnego, którzy zmierzali do pomnika Sławy a weteranami wojny w Donbasie doszło do utarczek. Weterani żądali od socjalistów schowania partyjnych czerwonych sztandarów. Próbowali także zablokować dojście do pomnika kolumnie Bloku Opozycyjnego. W pewnym momencie doszło do bójki weteranów z mężczyznami „o sportowej posturze”, jak określiły ich media. Obie grupy zostały rozdzielone przez policję, która użyła pałek. Zatrzymano 15 osób. W wyniku walk ucierpiało 14 osób – 8 uczestników zajść i 6 policjantów. Jednego z weteranów z rozbitą głową musiała zabrać karetka.

Awakow zapowiedział wysłanie do Dniepra dwóch komisji. Jedna ma przeprowadzić służbowe dochodzenie odnośnie działań policji, druga, specjalna grupa śledcza, ma za zadanie przeanalizować działania uczestników obchodów Dnia Zwycięstwa w Dnieprze pod kątem naruszenia przepisów kodeksu karnego.

Spodziewam się, że tę lekcję policja Dniepra przyswoi. Jak się spodziewam, przyswoją ją także politycy. Wyciągniemy wnioski – będziemy silniejsi! napisał Awakow na Facebooku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że do utarczek między zwolennikami świętowania zwycięstwa Związku Radzieckiego a „patriotycznymi działaczami” doszło wczoraj także w wielu innych miastach Ukrainy. Do największych nieporządków doszło w Kijowie, Dnieprze, Odessie i Zaporożu. Ukraińskie MSW poinformowało, że podczas wczorajszych wydarzeń na Ukrainie zatrzymano 45 osób. Obrażenia odniosło 8 policjantów, najwięcej w Dnieprze. W ochronę porządku zaangażowano ponad 30 tys. policjantów i 1700 żołnierzy Gwardii Narodowej. W obchodach Dnia Zwycięstwa miało wziąć udział 600 tys. ludzi.

Kresy.pl / ZIK / Facebook

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Antymajdan2
    Antymajdan2 :

    Coś podobnego, banderowcy dostali wpi…dol! Poszli ufni tak, że nic im nie grozi, bo przecież tam tylko stare baby i dziadki miały być, no i mieli jak zawsze dać łomot tym starym dziadkom, a tu taka siurpryza! Na ich drodze stanęli młodzi faceci, a do tego policja zamiast nie chciała ich- bronić! Jaka niesprawiedliwość!