Rossielchoznadzor zezwolił na dostawy do Rosji 20 rodzajów produktów mołdawskiego winiarskiego przedsiębiorstwa „CRICOVA”.

O sprawie w komunikacie poinformowała Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji – Rossielchoznadzor.

Jeszcze 10 lat temu mołdawskie wina zajmowały ponad połowę rosyjskiego rynku. W tym czasie Rosja wielokrotnie ograniczała import mołdawskiego wina. Zamknęła jednak  swój rynek dla trunków z mołdawi w 2013 roku. Oficjalnym powodem była jakość wina, do którego mieli zastrzeżenia rosyjscy urzędnicy służb sanitarnych. Jednak prawdziwą przyczyną były względu natury politycznej i zbliżenie Mołdawii do Unii Europejskiej i zawarcie z nią umowy stowarzyszeniowej.

W 2015 roku Rossielchoznadzor zezwolił 5 mołdawskim producentom na wejście na rosyjski rynek. Mołdawskie wina stanowią teraz nie więcej niż 12% rynku.

Prezydent Mołdawii Igor Dodon był jedynym zagranicznym przywódcą obecnym w Moskwie podczas Parady Zwycięstwa 9 maja. Dodon już w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał odwrót od prozachodniej polityki i zbliżenie z Rosją.

kresy.pl/ RIA Novosti

 

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz