Ukraiński dziennikarz sfotografował samochody, którymi deputowani jednego z najbiedniejszych krajów Europy, Ukrainy, przyjechali na głosowanie do parlamentu. Zdjęcia zamieścił w sieci.

W czwartek wieczorem w Kijowie odbywało się głosowanie w Radzie Najwyższej Ukrainy nad nową ustawą budżetową. Ukraiński dziennikarz Mychajło Tkacz zrobił zdjęcia samochodów, jakimi przyjechali pod parlament na głosowanie. Widać na nich wiele drogich wozów takich marek, jak Mercedes czy Lexus.

Tkacz zamieścił zdjęcia na portalu społecznościowym, opatrując je komentarzem:

– Oto deputowani parlamentu Ukrainy przyjechali głosować za państwowym budżetem kraju – żebraka na przyszły rok. Dziś podnieśli sobie pensje. Dziś zagłosowali za odwołanie szefa komitetu antykorupcyjnego. A jeszcze chcą dać sobie prawo do odwołania dyrektora Narodowego Biura Antykorupcyjnego. Dobrego wieczoru.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przeczytaj: Wojciech Balczun o pracy i korupcji na Ukrainie: Polska i Ukraina to zupełnie inne systemy

Czytaj również: USA i UE skrytykowały Ukrainę za regres w walce z korupcją

Czytaj dalej pod zdjęciami:

W czwartkowym głosowaniu projekt budżetu na 2018 rok poparło w drugim czytaniu, po poprawkach rządu, 273 ukraińskich deputowanych przy minimum wynoszącym 226 głosów.

W porównaniu z pierwotną wersją, wydatki mają być  wyższe o 37 mld hrywien, przychody – o 41 mld hrywien. Deficyt budżetowy założono w wysokości 81,8 mld hrywien, o niespełna 4 mld hrywien więcej, niż w pierwszym projekcie. Ponadto, rząd wycofał się z optymistycznego założenia, że inflacja wyniesie 7 proc. i po poprawkach wskazano, że będzie to 9 proc. Prognozę dotyczącą wzrostu PKB utrzymano na dotychczasowym poziomie, czyli 3 proc.

W zaktualizowanym projekcie zaproponowano też zwiększenie o blisko 16 mld hrywien subwencji do budżetów lokalnych w celu wypłacenia zasiłków i dotacji dla ludności na płatności z tytułu rachunków za usługi komunalne. Dotyczy to także zwiększenia subwencji na opiekę zdrowotną i pomoc społeczną dla ludności – o odpowiednio 5,9 UAH i 2 mld UAH. Uwzględniono także nową subwencję na rozwój regionów w wysokości 5 miliardów hrywien.

Te dodatkowe wydatki mają zostać, według założeń ustawy, zrekompensowane poprzez większe dochody z zysków i dywidend spółek skarbu państwa, o 13,9 mld UAH, a także wyższe przychody z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (o 9,5 mld UAH), opłat za korzystanie z zasobów częstotliwości radiowych (o 6,3 mld UAH), przychodów z VAT od towarów importowanych do Ukraina (o 2,2 mld UAH), cła przywozowego (o 1,8 mld UAH), a także zysku Narodowego Banku Ukrainy przed przekazaniem do budżetu (o 1,7 mld UAH).

Ponadto, w przeciwieństwie do pierwotnej wersji, sfinalizowany projekt przewiduje, że do państwowej kasy trafi 4,7 miliarda hrywien z tytułu konfiskaty majątku na mocy orzeczeń sądowych dotyczących przestępstw korupcyjnych.

Facebook.com / Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz