Ukraina liczy na współpracę z Japonią m.in. w zakresie przeciwdziałania „agresywnym działaniom” Rosji i cyberbezpieczeństwa – powiedział wiceszef ukraińskiej dyplomacji. Ukraina wiąże nadzieję z japońskim potencjałem naukowym, technologicznym i finansowym.

Podczas forum poświęconemu tematyce współpracy ukraińsko-japońskiej, wiceszef MSZ Ukrainy, Jewhen Jenin powiedział, że Ukraina chce zintensyfikować współpracę z Japonią w obszarach wojskowości i bezpieczeństwa.

Jenin przypomniał, że od czasu ogłoszenia niepodległości przez Ukrainę japoński rząd przekazał jej w ramach pomocy finansowej ponad 3 mld dolarów. Zaznaczył jednak, że Ukraina chciałaby uważać się nie tylko za odbiorcę pomocy, gdyż sama ma coś Japończykom do zaoferowania.

„Przede wszystkim, chcielibyśmy być stabilnym partnerem na polu bezpieczeństwa, w obszarze przeciwdziałania nowym zagrożeniom dla ludzkości” – powiedział wiceszef MSZ Ukrainy. Wymienił w tym kontekście: pandemię COVID, globalne ocieplenie, a także „przeciwdziałanie agresywnym działaniom indywidualnych graczy na arenie międzynarodowej”. Dodał, że ma w tej ostatniej kwestii ma na myśli „przede wszystkim Federację Rosyjską”, choć przyznał, że nie chciałby się do niej ograniczać.

Przeczytaj: Japonia protestuje w związku z umieszczeniem przez Rosjan systemów S-300 na Kurylach

Czytaj także: Były japoński premier: w 2018 roku Rosja i Japonia były najbliżej podpisania traktatu pokojowego

Jenin powiedział, że Ukraina chce napełnić treścią praktyczną współpracę w obszarze wojskowym i bezpieczeństwa między obu krajami. Podczas niedawnego spotkania z ambasadorem Japonii uzgodniono kwestie intensyfikacji konsultacji na poziomie resortów obrony obu krajów.

„Rozmawialiśmy też o nadzwyczaj dużej perspektywie współpracy i wzajemnie korzystnej wymianie doświadczeń w sprawach przeciwdziałania zagrożeniom cybernetycznym” – powiedział ukraiński wiceminister. Jego zdaniem, władze Japonii są reagują na to pozytywnie. Wyraził też przekonanie co do możliwości połączenia różnych potencjałów Ukrainy i Japonii. Ze strony japońskiej chodziłoby o potencjał naukowy, technologiczny i finansowy, a ze strony ukraińskiej – o korzystne położenie geograficzne, głównie bliskość Unii Europejskiej oraz zasoby naturalne.

Jenin podziękował też władzom Japonii za wspieranie Ukrainy na arenie międzynarodowej, w tym w sprawie podtrzymywania sankcji nałożonych na Rosję, jak również w kwestii reform.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply