Stany Zjednoczone ujawniły wiadomości przekazane przez Pentagon kierowcom cystern wiozących ropę mogącą finansować Państwo Islamskie. Stanowiły one ostrzeżenie przed zbliżającym się bombardowaniem. Autorzy ulotek wzywali do natychmiastowego opuszczenia cystern. Wyjaśniali także powody nalotów.

„Uwaga. Zbliżają się ataki powietrzne, cysterny zostaną zniszczone”– taką informację przekazywała jedna z ulotek. „Opuść swoją cysternę natychmiast. Nie ryzykuj życia”– pisali jej autorzy.

W innej ulotce Amerykanie tłumaczyli dlaczego przeprowadzane są bombardowania: „Cysterny z ropą są niszczone ponieważ jej kupno jest krwiobiegiem Da’ish”

Autorzy propagandowych wiadomości umieścili na nich także grafiki. Na jednej z nich można było zobaczyć mapę regionu z naniesionymi na niej polami naftowymi wschodniej Syrii. Na innej przedstawiony był amerykański samolot wojskowy lecący tuż nad cysterną oraz uciekający kierowcy.

Handel ropą naftową to jedno z głównych źródeł dochodu Państwa Islamskiego. Wedle różnych ustaleń islamistyczna organizacja może zarabiać nawet ponad milion dolarów dziennie na nielegalnej sprzedaży tego surowca.

Treść ulotek ujawnił blog War is Boring. Amerykańskie naloty na cysterny przewożące ropę miały miejsce 15 listopada 2015 r. Wówczas zniszczono ponad 100 z nich. Siły USA przeprowadziły kolejne naloty 22 listopada 2015 r. Zaatakowano wówczas 300 cystern.

Ujawnienie treści było legalne na bazie Freedom of Information Act. Ta obowiązująca od 1967 r. ustawa podpisana została przez prezydenta Lyndona B. Johnsona. Wcześniej publikowanie tego typu informacji było w Stanach Zjednoczonych zabronione.

pch24.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. polmont
    polmont :

    Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się w Internecie w listopadzie 2015 r. Tekst jest w języku arabskim pod nim obrazek z uciekającymi ludźmi (kierowcy?), pod obrazkiem zdanie w języku angielskim: „Uciekaj z ciężarówki teraz, i oddal się od niej” Na dole treść w języku angielskim :”Uwaga: nadchodzą naloty. Cysterny zostaną zniszczone. Uciekaj od cystern natychmiast. Nie ryzykuj swojego życia”
    Ulotki te były rozrzucane przez amerykański samolot na dokładnie na 45 minut przed atakiem bombowym. Można spokojnie taką ulotkę przeczytać, wypić kawę i ew. zjechać z drogi i w bezpiecznym miejscu poczekać aż minie najgorsze. USA zajęło piętnaście miesięcy aby podjąć decyzję o atakach na rafinerie i cysterny ISIS po tym jak skutecznie zaczęli robić to Rosjanie chociaż wcześniej Amerykanie znali szczegóły biznesu turecko-ISIS i to gdzie, kiedy i ile takich ciężarówek udaje się do Turcji.