Koordynator UE ds. zwalczania terroryzmu Ilkka Salmi ostrzega przed rosyjskim odwetem w Europie. Chodzi o możliwe cyberataki i polityczne morderstwa na zlecenie.

Podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych krajów UE pod koniec marca Ilkka Salmi ostrzegł przed akcjami odwetowymi ze strony Rosji – podał Der Spiegel w sobotę. Mówił głównie o cyberatakach. Nie wykluczył jednak inspirowanych przez Rosję politycznych morderstw.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6604 PLN    (30.01%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Koordynator UE ds. zwalczania terroryzmu ostrzegł, że wiele rodzajów broni, które są obecnie w obiegu na Ukrainie, również może stać się problemem. „Terroryści i przestępcy mogą wykorzystać spowodowany wojną chaos do wykradzenia broni lub do jej sprzedaży osobom trzecim” – powiedział.

Wyraził także zaniepokojenie mało prawdopodobnym, lecz bardzo niebezpiecznym scenariuszem, w którym osoby niepożądane weszłyby w posiadanie materiałów chemicznych lub nuklearnych.

Zobacz także: BBC: Rosja zmieniła dowódcę wojsk na Ukrainie. Ma doświadczenie w Syrii

Inwazja Rosji na Ukrainę wywołała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej oraz skłoniła kraje Zachodu do przemyślenia swojej polityki obronnej.

Jak podawaliśmy, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że NATO jest „w samym środku bardzo fundamentalnej transformacji”, która będzie odzwierciedlać „długoterminowe konsekwencje” działań rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Podkreślił, że Sojusz pracuje nad planami stałej obecności wojskowej na swojej granicy.

Zobacz także: Finlandia: duża partia, dotychczas popierająca neutralność, opowiedziała się za wstąpieniem do NATO

spiegel.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz