Cel redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej zostanie zwiększony do 2030 roku z 40 proc. do co najmniej 55 proc. Wynika to z porozumienia, które w środę osiągnęli negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i portugalskiej prezydencji w Radzie UE.

Porozumienie ma charakter wstępny. Przed przejściem przez formalne etapy musi jeszcze zostać zatwierdzone przez Radę (kraje członkowskie) oraz Parlament Europejski – poinformowała Komisja Europejska w środę. Zakłada ono, że cel redukcji gazów cieplarnianych w UE zostanie zwiększony do 2030 roku z 40 proc. do co najmniej 55 proc. (w porównaniu do roku 1999).

Zdaniem Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu, jest to „przełomowy moment dla UE”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jego zdaniem porozumienie otwiera KE drogę drogę do zaproponowania w czerwcu pakietu klimatycznego, który będzie „dostosowany do 55 proc.”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Minister: koszt transformacji energetycznej do 2030 roku to 240 mld euro 

W kwestii celów na 2030 r., negocjatorzy uzgodnili także, że należy nadać priorytet ograniczeniu emisji, nie zaś pochłanianiu.

Porozumienie zakłada także ustanowienie Europejskiej Naukowej Rady Doradczej ds. Zmian Klimatu, które będzie złożone z 15 ekspertów naukowych różnych narodowości (nie więcej niż dwóch posiadających obywatelstwo tego samego państwa członkowskiego), powołanych na okres 4 lat. Rada ma zajmować się między innymi doradztwem naukowym i sprawozdawczością w kwestii celów klimatycznych oraz międzynarodowymi zobowiązaniami UE w ramach porozumienia paryskiego.

ec.europa.eu / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz