Kamień milowy do zrealizowania w ramach KPO uderzy w miliony gospodarstw domowych ogrzewających swoje domy węglem, również te, które zainwestowały w niskoemisyjne kotły węglowe piątej generacji – ostrzega europoseł Anna Bryłka (Konfederacja).

Serwis Money.pl podał we wtorek, że polski rząd ryzykuje opóźnienie drugiej transzy środków z Krajowego Planu Odbudowy o wartości 9,4 mld euro. Powodem ma być brak rozporządzenia dotyczącego norm jakości węgla wykorzystywanego w gospodarstwach domowych. Tymczasem, jest to jeden z kluczowych warunków wypłaty środków określony w kamieniach milowych KPO.

„To jeden z kluczowych warunków wypłaty środków, określony w kamieniach milowych KPO. Spór między resortami o termin wprowadzenia zakazu spalania węgla niskiej jakości komplikuje sytuację” – czytamy.

Money.pl zwraca uwagę na spór kompetencyjny między Ministerstwem Klimatu a Ministerstwem Przemysłu. Okazuje się, że resort przemysłu, wspierany przez sektor górniczy, zakwestionował wiele zapisów w projekcie przedstawionym w kwietniu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Tymczasem, za bardziej restrykcyjnymi normami opowiadają się organizacje pozarządowe zajmujące się walką ze smogiem.

Do sprawy odniosła się europoseł Konfederacji Anna Bryłka.

Zobacz: BI: Polska ma najwyższe ceny energii w Europie. Powodem unijne opłaty za emisje

„Chodzi o rozporządzenie w sprawie wymagań jakościowych paliw stałych – to kolejny kamień milowy do zrealizowania w ramach KPO. Projekt uderzy w miliony gospodarstw domowych ogrzewających swoje domy węglem, również te, które zainwestowały w niskoemisyjne kotły węglowe piątej generacji” – napisała na platformie X.

„Dodatkowo zmiany zaproponowane przez resort klimatu przekreślają milionowe inwestycje spółek górniczych w budowę infrastruktury umożliwiającej produkcję wysokiej jakości węgla przeznaczonego do wykorzystania w sektorze komunalno-bytowym. Krótko mówiąc, będzie zimno, będzie drogo, a Polacy zamiast spalać polski węgiel, będą spalać węgiel dalej, ale importowany o 'dobrej jakości’…” – dodała.

Czytaj także: Konfederacja: Nowy unijny podatek od węgla, gazu i paliw samochodowych kosztuje Polskę 25 mld PLN rocznie

money.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz