Tysiące osób przybyło w piątek przed urząd prezydenta Litwy w celu zademonstrowanie niezadowolenia z przyjętej w marcu ustawy o oświacie, która – zdaniem przedstawicieli społeczności polskiej na Litwie – uderza w szkołę polską.

Organizatorzy wiecu – Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie oceniają, że na wiecu uczestniczyło około 5 tys. osób. Policja podaje, że protestujących jest około 600 osób. W akcji protestacyjnej uczestniczyła głównie młodzież, ale też rodzice, polscy politycy.

Protestujący żądali rozpoczęcia dialogu ws. poprawek do ustawy o oświacie i zatwierdzenia tych poprawek już podczas jesiennej sesji parlamentarnej.

Wiec przez urzędem prezydenta zapoczątkował też strajk w szkołach polskich na Litwie Jak poinformował dyrektor wileńskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II Adam Błaszkiewicz, do szkoły na lekcje w piątek przyszło około 60 uczniów spośród 469. Dla tych, którzy przyszli, zajęcia odbywają się zgodnie z planem.

„Szkoła nie jest oplakatowana, gdyż szkoła nie strajkuje. Strajk ogłosili uczniowie i ich rodzice” – zaznaczył Błaszkiewicz.

Nie wiadomo jak długo potrwa strajk. „Będzie to zależało od władz kraju, od tego, kiedy rozpoczną się z nami rozmowy w sprawie poprawek do oświaty” – powiedział Mirosław Szejbak z Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie.

Szejbak liczy, że dialog rozpocznie się już w piątek i w poniedziałek uczniowie wrócą do klas.
Demonstranci trzymają transparenty w kilku językach, w tym po polsku i litewsku, z hasłami w obronie polskich placówek.

Europoseł Waldemar Tomaszewski – lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – mówił, że dziś na demonstrację przyszło pięć tysięcy osób. “Gdy władze litewskie nie posłuchają naszych postulatów, następnym razem przyjdzie demonstrować dwa razy więcej”- dodał Tomaszewski. Na wiec poparcia przyszli też przedstawiciele białoruskich i rosyjskich organizacji na Litwie. Według organizatorów, strajkują dziś uczniowie około siedemdziesięciu polskich szkół na Litwie.

Polacy protestują przeciwko nowej ustawie oświatowej, wprowadzającej między innymi więcej zajęć w języku litewskim w szkołach mniejszości narodowych.

Radio Znad Wilii/IAR/Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jumanyga
    jumanyga :

    Dziś w wiadomościach mówili że w Polsce system nauczania w szkołach mniejszości narodowych ma historie, i parę innych przedmiotów w języku polskim. To samo chce zrobić Litwa tylko, że my wprowadziliśmy to rozwiązanie na drodze dialogu z mniejszościami a oni bez.

    Szkoda, że informacje w tym temacie są jakby trochę jednostronne. Bo w sumie jeśli Litwa na drodze negocjacji wprowadzi te poprawki znów to jak niby z tym walczyć? Jak sami wprowadziliśmy takie zmiany dla mniejszości?