Postawa szefa RE Donalda Tuska może niespodziewanie zaszkodzić porozumieniu Polski z Komisją Europejską – informuje korespondentka radia RMF FM w Brukseli. Według jednego z jej źródeł, Tusk „rozpowiada po Brukseli”, że PiS aresztuje go, a także jego syna.

Zdaniem brukselskiej korespondentki RMF FM, Katarzyny Szymańskiej-Borginon, rozmowy dotyczące możliwości wycofania wobec Polski art. 7 Traktatu UE najwyraźniej wchodzą w najtrudniejszy moment. Jak pisze, negocjacje pomiędzy Polską a Komisją Europejską utknęły w martwym punkcie. Zaznacza, że aktywni stają się przeciwnicy porozumienia, których „nie brakuje po obu stronach”. W kuluarach słychać, że to gra na impas z ich strony, a atmosfera wokół rozmów jest „dość nerwowa”. Wiadomo też, że ambasadorowie 9 krajów UE zwrócili się do wiceszefa KE Fransa Timmermansa, aby utrzymywał presję na Polskę i na razie nie wycofywał art. 7.

Ponadto, osiągnięciu porozumienia może niespodziewanie przeszkodzić szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Szymańska-Borginon cytuje wypowiedź jednego z polskich dyplomatów, którego zdaniem szef Rady Europejskiej ma chłodne podejście do porozumienia Polski z KE. – Nie ma z jego strony wsparcia, ale też niespecjalnie przeszkadza – stwierdził dyplomata.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Inaczej wygląda sytuacja według innego rozmówcy dziennikarki. Z jego słów wynika, że „Tusk rozpowiada po Brukseli, że PiS go aresztuje i jego syna także”. Ponadto, na wyobraźnię europejskich polityków ma działać sprawa zatrzymania znanego i ważnego polityka PO, Stanisława Gawłowskiego.

Ponadto, dobrej atmosferze wokół Polski nie będzie sprzyjał fakt, że pod koniec rozmów mających prowadzić do porozumienia pomiędzy Polską a KE, były polski premier ma stawić się w sądzie jako świadek w procesie Tomasza Arabskiego. Jak pisze korespondentka RMF FM, choć wezwanie Tuska było zaplanowane dużo wcześniej, a informacje na ten temat były znane już w styczniu, to może to jednak zostać odebrane w Brukseli jako „nękanie” przewodniczącego Rady Europejskiej przez PiS. Może to z kolei zaszkodzić porozumieniu z KE. – Zwłaszcza, jeżeli Tusk będzie przedstawiać się jako ofiara upolitycznionego sądownictwa…– pisze dziennikarka.

Czytaj także: Porażka „Białej Księgi” rządu PiS. Duże kraje UE oburzone, KE chce konkretów

Rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz