W piątek w Pradze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotka się ze swoim czeskim odpowiednikiem, Richardem Brabcem. Strona polska liczy, że podczas tej wizyty uda się osiągnąć ostateczne porozumienie w sprawie kopalni Turów.

Polsko-czeskie negocjacje ws. kopalni Turów trwają od czerwca tego roku. Ówczesny polski minister klimatu Michał Kurtyka poinformował 30 września br., że rozmowy zakończyły się fiaskiem. Jak podawała strona czeska, nie zdołano dojść do porozumienia w kwestii czasu obowiązywania umowy międzyrządowej, z kolei strona polska krytykowała brak możliwości jej wypowiedzenia.

W piątek wczesnym popołudniem w Pradze rozpocznie się spotkanie nowej minister klimatu i ochrony środowiska, Anny Moskwy, ze stroną czeską. Jak pisaliśmy, zapowiedziała to kilka dni temu. Podkreśliła wówczas, że „Polska i Czechy nie potrzebują pośrednictwa instytucji UE we wzajemnych relacjach” i wyraziła nadzieję, że spotkanie z ministrem Brabcem „doprowadzi do ostatecznego rozwiązania sporu”.

 

W mediach minister Moskwa przekonywała, że do wynegocjowania w sprawie Turowa pozostało już bardzo niewiele, „tylko dwa punkty”. Jej zdaniem, „jedno spotkanie powinno wystarczyć”, by te rozmowy ostatecznie zamknąć.

Osobną kwestią jest podpisanie przez oba państwa wspólnej międzyrządowej umowy ws. Turowa. Od zawarcia tego porozumienia Czesi uzależniają wycofanie skargi przeciwko Polsce z Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE). Jednak zdaniem szefowej resortu klimatu i środowiska, ponad miesięczna przerwa w negocjacjach wyjdzie wszystkim na dobre, m.in. w związku z zakończeniem wyborów parlamentarnych w Czechach.

„Myślę, że ta przerwa w rozmowach pomogła, pozwoliła na zrobienie kroku w tył przez naszych południowych partnerów. Po wyborach to Czesi zaproponowali powrót do stołu, co odczytujemy jako pozytywny sygnał, że z ich strony jest chęć do wypracowania porozumienia i tym samym zamknięcia trwających od czerwca negocjacji” – powiedziała Moskwa w rozmowie z PAP.

Polska minister dodała, że „rozmowy za pośrednictwem unijnych instytucji nie pomagają i Czesi na tym na pewno nie skorzystają, bo żadna złotówka, jaką mielibyśmy zapłacić nie wpłynie do Czechów i nie rozwiąże tego sporu”. Przyznała, że sprawa Turowa bez wątpienia wpłynęła na relacje polsko-czeskie, „ale trzeba skoncentrować się na dużych tematach w agendzie polsko-czeskiej, czyli kwestii transformacji energetycznej”. Jej zdaniem, porozumienie z Czechami ws. Turowa „ucywilizuje” współpracę w tym aspekcie”. Jak podała, umowa zawiera szereg zobowiązań do przekazywania informacji i wzajemnego monitoringu działalności kopalni, a także do podtrzymywania stałego dialogu celem uniknięcia eskalacji ewentualnego sporu w przyszłości.

Czytaj także: Czechy: koalicje uzgodniły program i podział stanowisk w nowym rządzie

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Jednocześnie, Moskwa zaznaczyła, że jeśli w piątek rzeczywiście uda się osiągnąć porozumienie, to nie oznacza, iż zostanie podpisana wspólna umowa międzyrządowa między Polską a Czechami. Przyznała, że podpisanie jej do końca tygodnia „może być to trudne” i może to potrwać jeszcze parę tygodni. Powodem może być m.in. trwający dopiero proces tworzenia nowego rządu. Wiadomo też, że 9 listopada w Luksemburgu odbędzie się wysłuchanie ekspertów ws. Turowa.

W ubiegły wtorek Komisja Europejska pilnie zażądała od polskiego rządu dowodu zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów, zgodnie z nakazem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł 20 września br., że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro kary dziennie z powodu niewdrożenia środków tymczasowych oraz niezaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Rzecznik rządu Piotr Müller oświadczył w pierwszej połowie października, że „kiedy otrzymamy od Komisji Europejskiej wezwanie do zapłaty, będziemy realizowali zapłatę w najdalszym możliwym terminie”.

Czytaj także: Winnicki: jedyne racjonalne stanowisko to zignorować decyzję TSUE; nie dajmy się zwieść ułudzie, że UE dała nam bogactwo

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply