Turecka ofensywa przeciw bojownikom kurdyjskim

Sztab Generalny tureckiej armii twierdzi, że w ofensywie prowadzonej jednocześnie w trzech prowincjach zginęło niemal 300 bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Tureccy wojskowi w wydanym wczoraj komunikacie twierdzą, że w prowincji Sirnak zginęło 179 bojowników PKK, w prowincji Diyarbakir 55, a w prowincji Silopi 27 bojowników. Wszystkie te prowincje są zamieszkane w większości przez ludność kurdyjską. Od pół roku trwają w nich walki z kurdyjską partyzantką, która domaga się autonomii dla tych terenów. W zamieszczonej na stronie internetowej informacji turecki Sztab Generalny chcwali się także udanym rozbrojeniem „kilkudziesięciu” ładunków wybuchowych założonych w pobliżu obiektów infrastruktury wojskowej, bądź na trasach wojskowych konwojów. Turcy znacznie wzmogli działania militarne w zeszłym miesiącu, po tym gdy od lipca nie udaje im się spacyfikować wrzenia na etnicznych ziemiach kurdyjskich.

Generalny Dyrektoriat Bezpieczeństwa Turcji przyznaje, że działania wojenne doprowadziły już do ucieczki z domów około 100 tys. ludzi. Miejscowi Kurdowie oskarżają turecką armię o używanie ciężkiego sprzętu do ostrzeliwania dzielnic mieszkalnych.

rt.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz