Tureckie służby celne zatrzymały rosyjski statek towarowy Żibek Żoly z ładunkiem zboża – przekazał w niedzielę ambasador Ukrainy w Turcji, Wasyl Bodnar. Strona ukraińska twierdzi, że zboże zostało skradzione Ukrainie. Kijów zwrócił się do Ankary z prośbą o zatrzymanie statku i aresztowanie załogi.

Mamy pełną współpracę. Statek czeka obecnie przy wejściu do portu, został zatrzymany przez tureckie organy celne – oświadczył Wasyl Bodnar, cytowany w niedzielę przez agencję Reuters. Dodał, że w poniedziałek o losie statku zdecydują śledczy. Ukraina liczy na konfiskatę zboża.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rosyjska agencja TASS twierdzi, że statek czekał na pozwolenie władz tureckich na wejście do portu w Karasu, lecz go nie otrzymał. Turcja potwierdziła, że zatrzymała statek i będzie sprawdzać pochodzenie jego ładunku.

Ukraina oskarża Rosję o kradzież zboża z terytoriów zajętych po 24 lutego przez rosyjskie siły. Do tej pory Kreml zaprzeczał, jakoby Rosja kradła jakiekolwiek ukraińskie zboże.

Przedstawiciel ukraińskiego MSZ, powołując się na informacje z ukraińskiej administracji morskiej, powiedział w piątek agencji Reuters, że statek Żibek Żoly przewoził ładunek około 4500 ton ukraińskiego zboża z Berdiańska, okupowanego przez Rosję portu na południu Ukrainy.

Przypomnijmy, że w czerwcu ambasador Ukrainy w Turcji oskarżył ten kraj o kupowanie ukraińskiego zboża skradzionego przez Rosję. Zwrócił się do tureckich władz oraz Interpolu o zbadanie, kto jest zamieszany w transport zboża przez tureckie wody.

Zobacz także: CNN: Do Syrii dotarł rosyjski statek ze skradzionym ukraińskim zbożem

reuters.com / tass.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz