Turcja odpowie w nadchodzących miesiącach na różne sposoby na nazwanie rzezi Ormian ludobójstwem przez prezydenta USA Joe Bidena – oświadczył w niedzielę rzecznik tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

W nadchodzących dniach i miesiącach nastąpi reakcja w różnych formach, rodzajach i stopniach – zapowiedział Ibrahim Kalin. Sobotnie oświadczenie Joe Bidena określił jako “bulwersujące” – informuje agencja “Reuters”.

Wyraził opinię, że stosunki Turcji z USA, które już wcześniej były napięte ze względu m.in. na różnice w polityce wobec Syrii, zostaną dodatkowo utrudnione. Rzecznik dodał, że podczas piątkowej rozmowy obu prezydentów przed wydaniem komunikatu przez Biały Dom Erdogan ostrzegał Bidena, że popełni “kolosalny błąd”, jeżeli uzna rzeź Ormian za ludobójstwo.

“To bardzo niefortunne oświadczenie wpłynie na wszystkie sprawy, które będziemy prowadzić ze Stanami Zjednoczonymi” – dodał.

Nie odpowiedział na pytanie agencji “Reuters”, czy Turcja zamierza ograniczyć dostęp do bazy lotniczej w Incirliku siłom USA. Jest to baza wypadowa dla działań przeciw Państwu Islamskiemu. Jest tam też przechowywana amerykańska broń jądrowa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w dzień rocznicy rzezi Ormian dokonanej przez władze tureckie, prezydent USA Joe Biden oficjalnie nazwał masowe mordy ludobójstwem. Jego słowa potępiło MSZ Turcji, żądając od niego „naprawienia tego strasznego błędu”, a także szereg tureckich polityków.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply