Prezydent Joe Biden powiedział w piątek prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, że zamierza uznać masakrę Ormian dokonaną przez Imperium Osmańskie na początku XX wieku za ludobójstwo – podają media powołując się na przecieki z amerykańskiej administracji.

Jako pierwsza o domniemanej treści rozmowy Bidena z Erdoganem napisała agencja Bloomberg powołując się na osobę zaznajomioną ze sprawą. Biden rozmawiał telefonicznie z Erdoganem w piątek. Była to jego pierwsza rozmowa z tureckim przywódcą od czasu objęcia urzędu.

Oczekuje się, że Biden ma użyć słowa „ludobójstwo” w sobotnim oświadczeniu z okazji Dnia Pamięci o Ludobójstwie Ormian, spełniając obietnicę ze swojej kampanii prezydenckiej. Byłby pierwszym prezydentem USA od 40 lat, który publicznie uznałby masowe mordy z 1915 roku za ludobójstwo.

Oficjalny komunikat Białego Domu o tej rozmowie nie porusza kwestii ludobójstwa Ormian. Stwierdza się w nim jedynie, że Biden powiedział tureckiemu przywódcy, że jest zainteresowany „konstruktywnymi relacjami dwustronnymi z rozszerzonymi obszarami współpracy i skutecznym zarządzaniem sporami”. Według Białego Domu Biden i Erdogan zgodzili się spotkać podczas szczytu NATO w Brukseli w czerwcu br.

Telewizja CNN podała, również powołując się na przecieki, że rozmowa pomiędzy prezydentami USA i Turcji była “napięta”.

Jak pisaliśmy, przecieki o tym, że prezydent USA zamierza uznać rzeź Ormian za ludobójstwo, pojawiły się już w czwartek.

„Rozumiem, że podjął decyzję i użyje słowa +ludobójstwo+ w swoim oświadczeniu w sobotę” – podawała agencja informacyjna Reuters cytując swoje źródło. Sekretarz prasowa Jen Psaki powiedziała dziennikarzom, że Biały Dom prawdopodobnie miałby „więcej do powiedzenia” na ten temat w sobotę. Psaki nie rozwinęła tematu.

Podczas swojej zeszłorocznej kampanii, Biden zobowiązał się uhonorować 1,5 miliona Ormian, którzy stracili życie w ostatnich latach istnienia Imperium Osmańskiego.

Ronald Reagan był ostatnim prezydentem USA, który nazwał okrucieństwa popełnione na Ormianach „ludobójstwem”. Uczynił to w 1981 roku, ale wkrótce wycofał się pod naciskiem Turcji.

24 kwietnia 1915 roku w Imperium Osmańskim, z inicjatywy ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Talaata Paszy, zapadł rozkaz ws. masowych wysiedleń i mordów na Ormianach. Talaat Pasza, który był inicjatorem masowych mordów i deportacji pisał, że każdy kto sprzeciwi się decyzji władz, nie może być urzędnikiem państwowym. Zbrodnie popełniane na Ormianach w latach 1915-1917 w Turcji mogły pochłonąć około 1,5 mln ludzi. Rzeź Ormian jest drugim po Holocauście najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem dokonanym przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych.

CZYTAJ TAKŻE: Dr Domanasiewicz: Ludobójstwo Ormian to wydarzenie bez precedensu w historii ludzkości

Kresy.pl / bloomberg.com / edition.cnn.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply