Turcja rozpoczęła wstępne rozmowy w sprawie zakupu szczepionki Sputnik V z Rosji. Poinformował o tym w czwartek minister zdrowia Turcji Fahrettin Koca, dodając, że do końca maja Ankara otrzyma łącznie 100 milionów dawek szczepionek COVID-19 od różnych dostawców – przekazał Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Turcja rozpoczęła wstępne rozmowy w sprawie zakupu szczepionki Sputnik V z Rosji. Poinformował o tym w czwartek minister zdrowia Turcji Fahrettin Koca, dodając, że do końca maja Ankara otrzyma łącznie 100 milionów dawek szczepionek COVID-19 od różnych dostawców.

„Rozpoczęły się wstępne rozmowy w sprawie zakupu Sputnik V. Ta szczepionka będzie kwalifikować się do powszechnego stosowania po przeprowadzeniu testów pod kątem jej zgodności” – powiedział Koca, dodając, że Ankara prowadzi rozmowy z innymi dostawcami szczepionek.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Turcja do tej pory stosowała szczepionki przeciwko COVID-19 opracowane przez chińską firmę Sinovac Biotech Ltd i przeprowadziła 14,39 milionów szczepień.

„Na dzień dzisiejszy otrzymaliśmy 10 milionów dawek szczepionek, które zostaną zastosowane w Turcji. Do końca maja spodziewamy się, że do Turcji dotrze w sumie 100 milionów dawek szczepionek” – powiedział, nie precyzując, skąd pochodzi dodatkowe 10 milionów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak informowaliśmy, włoski premier Mario Draghi powiedział, że nie wyklucza, że jego kraj zezwoli na stosowanie rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi Sputnik V na swoim terytorium, jeśli UE nie podejmie skoordynowanej decyzji.

„Zamówimy  i zobaczymy. Jeśli europejska koordynacja nie działa, zwłaszcza w służbie zdrowia, powinniśmy być gotowi do działania na własną rękę. I nie jestem jedyną osobą, która to mówi” – powiedział Draghi, odpowiadając na pytanie korespondenta Tass podczas jego pierwszej konferencji prasowej jako premiera Włoch.

„Merkel powiedziała mi, że jeśli Europejska Agencja Leków zatwierdzi Sputnik V, będzie dobrze, ale jeśli nie – zrobią to Niemcy. To zwykły pragmatyzm. Powinniśmy polegać na jedności europejskiej, ale jeśli nie da się tego osiągnąć, powinniśmy postępować w inny sposób” – powiedział premier.

Wcześniej informowaliśmy, że kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosiła, że ​​nie wyklucza możliwości zakupu rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi Sputnik V na szczeblu krajowym, jeśli Unia Europejska nie podejmie wspólnej decyzji w tej sprawie.

„Jeśli chodzi o rosyjską szczepionkę, podzielam opinię, że powinniśmy stosować każdą szczepionkę zatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków. Wolałabym jednak europejski zakup. Jeśli nie ma oznak wskazujących na ich możliwość, będziemy musieli sami podążać niemiecką ścieżką” – powiedziała dziennikarzom w piątek po spotkaniu z szefami niemieckich regionów w celu omówienia szczepień przeciwko koronawirusowi w tym kraju. „Jest to możliwe i właśnie to zrobimy”.

Kanclerz Niemiec powiedziała również, że chciałaby się zaszczepić produktem brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca, pomimo kontrowersyjnych informacji o możliwych negatywnych skutkach.

Merkel potwierdziła, że ​​niemieckie władze są zdecydowane rozpocząć tego lata na szeroką skalę kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi.

„Myślę, że mamy bardzo duże szanse na spełnienie naszej obietnicy, aby dać każdemu obywatelowi możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19 do końca tego lata” – powiedziała, dodając, że wiele zależy od tego, ile dawek szczepionek zostaną dostarczone do kraju.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz