Autor Joshua Green w swojej nowej książce o doradcy ds. strategii politycznej prezydenta Donalda Trumpa rzuca światło na ciekawe aspekty życia Stephena Bannona.

Okazuje się, że Stephen Bannon pochodzi z rodziny głęboko przywiązanej do Tradycji katolickiej i tradycyjnej liturgii łacińskiej. Niewątpliwym jest to, że tradycjonalizm katolicki rodziców Bannona ukształtował jego późniejsze wybore ideowe i doprowadził w jakiejś mierze do Białego Domu.

Jak podaje Green w swojej książce “Devil’s Bargain: Steve Bannon, Donald Trump, and the Storming of the Presidency”, w rozdziale poświęconym młodym latom Bannona, “Martin i Doris Bannon byli poważnymi katolikami, którzy nalegali, aby rodzina uczestniczyła w każdą niedziele we Mszy i wysłali swoich synów do Benedictine, prywatnej katolickiej akademii wojskowej w Richmond. W miarę jak Kościół rzymskokatolicki podejmował kroki zmierzające do modernizacji po reformach Soboru Watykańskiego II z lat 1962-1965, Bannonów ciągnęło w drugą stronę, w kierunku głębszej łączności z tradycją Kościoła i tajemnicami oraz pięknem jego starożytnych rytuałów. Po tym jak papież Jan Paweł II zezwolił na posługiwanie się w ograniczonym zakresie łacińską Mszą Trydencką, która była zakazana przez Sobór Watykański Drugi [co nie jest prawdą, zob. tu – Kresy.pl] państwo Bannonowie stali się trydenckimi katolikami. “Gdy Kościół rzymskokatolicki zaczął zezwalać [na odprawianie Mszy Trydenckiej] w połowie lat osiemdziesiątych’, wspomina Steve Bannon, “opuściliśmy naszą parafię, do której należeliśmy przez lata i dołączyliśmy do parafii św. Józefa w Richmond, gdzie celebruje się Mszę Trydencką.”

Green informuje również o akademii Benedictine, do której uczęszczał młody Stephen Bannon. “Bannon odebrał tam edukację przesiąkniętą klasyką i historią. Program nauczania Benedictine oparty był na tradycyjnej cywilizacji zachodniej ukazanej w kontekście katolicyzmu.” Przyjaciele Bannona z liceum określają swoją dawną szkołę jako “prawicowo-wojskową szkołą katolicką”.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply