Na granicy polsko-białoruskiej w województwie lubelskim trwają prace przy budowie bariery elektronicznej na rzece granicznej Bug.
Jak poinformowała w piątek Straż Graniczna, na obecnym etapie inwestycji, prace realizowane są na terenie powiatu włodawskiego. Na polskim brzegu rzeki Bug, trwa oczyszczanie terenu z drzew oraz krzewów. Na tak przygotowanym obszarze ustawiane są słupy do kamer oraz montowana jest instalacja zasilająca i transmisyjna.
Długość bariery elektronicznej w całości przebiegającej na tym odcinku w zasięgu Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wyniesie około 172 km. W jej skład wejdzie m.in. około 1800 słupów kamerowych, około 4500 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Przewidywany jest montaż około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych, a także posadowienie około 10 kontenerów teletechnicznych. Centrum nadzoru nad barierą znajdować się będzie w Komendzie NOSG w Chełmie. W skład bariery wejdzie także siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek oddziału. Dodatkowo system ma być zintegrowany z już istniejącymi wieżami obserwacyjnymi oraz siecią teleinformatyczną Straży Granicznej.
Zapora elektroniczna na rzece Bug zapewni wykrywanie zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności z nielegalną migracją oraz przemytem towarów. Architektura i sposób funkcjonowania wybudowanego zabezpieczenia zapewnią zautomatyzowaną ciągłość i skuteczność monitoringu i ochrony granicy państwowej oraz rozpoznawanie, identyfikację zagrożeń i ich sprawców, gromadzenie materiału dowodowego i podejmowanie działań precyzyjnie ukierunkowanych na zatrzymanie sprawców. Bariera elektroniczna została zaprojektowana tak , aby zasięg jej działania obejmował całą zaplanowaną do ochrony długość granicy z Białorusią na rzece granicznej, bez występowania stref martwych, z uwzględnieniem występujących form ukształtowania terenu, wód powierzchniowych stojących i płynących oraz roślinności. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymają narzędzie do ochrony granicy państwowej wykrywające zdarzenia związane z przekraczaniem granicy i umożliwiające całodobową obserwację pasa drogi granicznej.
Zobacz też: Trwa budowa bariery elektronicznej na granicy z Rosją [+VIDEO]
Czytaj: Modernizacja bariery elektronicznej na polsko-białoruskiej granicy
Inwestycję na Bugu realizuje konsorcjum firm Elektrotim S.A. z Wrocławiu i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z Gdańska. Na wykonanie w ciągu 12 miesięcy zaplanowanych w ramach umowy prac oraz świadczenie usług gwarancyjnych przez okres 109 miesięcy zakontraktowano kwotę przekraczającą 279 mln zł.
Kresy.pl/SG
Jakie byłoby to proste – nie wtrącać się w życie Białorusi i Białorusinów, zwłaszcza, że od dziesięciu lat to na Ukrainie Polacy byli prześladowani, a nie na Białorusi, ale tu “władze Polski” zawsze zachowywały milczenie. Nie obrażać legalnie wybranego prezydenta, nie organizować i nie finansować opozycji, zwłaszcza gdzie, jak gdzie, ale właśnie na Białorusi i w Rosji wybrani przez naród prezydenci mają bardzo szeroką legitymacje. Znacznie większą niż w Polsce. Gdyby Polska się nie wtrącała, sytuacja na granicy byłaby normalna.
Imperializm jest kosztowny.