Trwa instalacja bariery elektronicznej na granicy z Rosją. W poniedziałek postawiono pierwszy z 12 kontenerów, które łączą poszczególne elementy bariery. W przyszłym tygodniu ruszy instalacja kolejnych dwóch. Ustawionych jest już ok. 1000 słupów pod kamery tj. ponad 50%, położonych jest kilkadziesiąt km kabli sieciowych i transmisyjnych.

W poniedziałek postawiono pierwszy z 12 kontenerów, które łączą poszczególne elementy bariery. W przyszłym tygodniu ruszy instalacja kolejnych dwóch. Ustawionych jest już ok. 1000 słupów pod kamery tj. ponad 50%, położonych jest kilkadziesiąt km kabli sieciowych i transmisyjnych.

Oprócz trwających robót na granicy, przygotowywane jest też Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie. To tam będą spływały sygnały z kamer i czujników. Znajdzie się w nich 12 stanowisk operatorskich, 2 techniczne i stanowisko kierownika grupy. Centrum ma być gotowe do końca lipca. Cały system elektroniczny na granicy z Rosją ma być gotowy do końca września. Buduje go polska firma Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł.

Wykonawca, po wcześniejszym zatwierdzeniu przez Straż Graniczną dokumentacji projektowej, rozpoczął prace w rejonie Placówek SG w Bezledach i Sępopolu. “Pierwsze roboty w pasie drogi granicznej to posadowienie słupów kamerowych oraz instalacja kabli zasilających i transmisyjnych. Budowa bariery elektronicznej potrwa do 30 września br. i obejmie całą lądową granicę z Federacją Rosyjską (o długości 199 km). Na 12 odcinkach funkcjonalnych zostanie zainstalowanych około 2000 słupów kamerowych, 3000 kamer wideo oraz 700 km kabli zasilających, transmisyjnych i detekcyjnych” – informuje SG.

Wykonawcą jest firma TELBUD S.A, która prowadzi równolegle roboty związane z budową Centrum Nadzoru w Kętrzynie (Warmińsko-Mazurski Oddział SG), miejsca do całodobowej obsługi bariery elektronicznej. Znajdzie się tam 12 stanowisk operatorskich.

“Celem realizacji inwestycji jest zapewnienie wykrywania wszystkich zdarzeń związanych z przestępczością graniczną, w szczególności z migracją nieuregulowaną oraz przemytem towarów. Architektura i sposób funkcjonowania tego zabezpieczenia zagwarantują zautomatyzowaną ciągłość i skuteczność monitoringu i ochrony granicy państwowej, a także rozpoznawanie i identyfikację zagrożeń oraz zatrzymanie ich sprawców, jak również pozwolą na gromadzenie materiału dowodowego” – podkreśla Straż Graniczna.

Budowa bariery elektronicznej to skutek wejścia w życie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która zaczęła obowiązywać 4 listopada 2021 r. Ustawa określa zasady realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply