Były prezydent USA Donald Trump skrytykował w czwartek Stany Zjednoczone i Niemcy za decyzje o dostarczeniu czołgów do Kijowa.

Jak poinformował portal Business Insider, były prezydent USA Donald Trump skrytykował w czwartek Stany Zjednoczone i Niemcy za decyzje o dostarczeniu czołgów do Kijowa.

Trump zasugerował, że zaoferowanie Ukrainie czołgów doprowadzi do użycia broni nuklearnej. Były prezydent USA uważa, że zakończenie wojny jest „łatwe”, nie podając jednak żadnych sugestii, jak to osiągnąć.

„Najpierw nadejdą czołgi, a potem nadejdą atomówki. Zakończcie tę szaloną wojnę, teraz. To takie proste” – napisał Trump w poście na swojej platformie społecznościowej Truth Social.

Przypomnijmy, jak podaje Sky News, ukraiński ambasador we Francji, Wadym Omełczenko, podał liczbę czołgów, jaką ma otrzymać Ukraina, w wywiadzie dla stacji BFM. „Na dziś, liczne kraje oficjalnie potwierdziły swoje porozumienie, żeby dostarczyć na Ukrainę 321 ciężkich czołgów” – powiedział Omełczenko.

„Terminy dostaw różnią się w zależności od przypadku, a my potrzebujemy tej pomocy tak szybko, jak to możliwe” – dodał.

Ukraiński dyplomata nie podał bliższych informacji na ten temat. Nie powiedział też, że ile czołgów miałyby dostarczyć poszczególne państwa.

Dodajmy, że w ocenie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, ukraińska armia potrzebuje obecnie od 300 do 500 czołgów, żeby przeprowadzić kontrofensywę przeciwko wojskom rosyjskim. Wcześniej Mychajło Podolak, doradca szefa Biura Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego oświadczył, że Ukraina potrzebuje nie 120, lecz 350-400 czołgów, by sformować pancerne brygady szturmowe. Wyraził przekonanie, że ukraińska armia otrzyma więcej czołgów.

Jak pisaliśmy, premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że poza 14 obiecanymi czołgami Leopard 2, Polska wyśle na Ukrainę jeszcze 60 „zmodernizowanych czołgów”, w tym 30 PT-91 Twardy. Strona ukraińska twierdzi, że chodzi o 60 wozów typu „Twardy”.

Jak informowaliśmy, rząd Niemiec zgodził się wysłać na Ukrainę czołgi Leopard 2, na razie w liczbie 14 pojazdów. Taką samą zgodę otrzymają od Berlina kraje partnerskie, w tym Polska, które chcą dostarczyć Ukraińcom swoje Leopardy.

W środę rzecznik niemieckiego rządu, Steffen Hebestreit poinformował we wpisie na Twitterze, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił, iż niemieckie czołgi Leopard 2 zostaną wysłane na Ukrainę.

Czytaj także: Media: Ukraina może otrzymać 100 czołgów Leopard 2 od 12 państw

Jak pisaliśmy, zdaniem wiceministra obrony Wojciecha Skurkiewicza, przekazanie Ukraińcom kompanii polskich czołgów Leopard nastąpi za kilka tygodni, po przeszkoleniu ukraińskich czołgistów. Polska liczy na to, że w pierwszym etapie Ukraina dostanie łącznie około 100 czołgów Leopard.

Przypomnijmy, że prezydent USA Joe Biden oficjalnie ogłosił w środę dostawę 31 czołgów M1 Abrams na Ukrainę. Spośród nich zostanie utworzony jeden batalion czołgów.

Kresy.pl/Business Insider

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz