Prezydent Donald Trump ostrzegł władze meksykańskie przed umożliwieniem migrantom z Hondurasu przekroczenia granicy meksykańsko-amerykańskiej.

Trump napisał na Twitterze: „Meksyk powinien przetransportować Migrantów machającymi flagami, spośród których wielu jest przestępcami, z powrotem do swoich krajów. Zróbcie to samolotem, zróbcie to autobusem, zróbcie to tak, jak chcecie, ale oni NIE zostaną wpuszczeni do USA. W razie potrzeby zamkniemy granicę na stałe. Kongresie, sfinansuj MUR!”

Przypomnijmy, że kolumna migrantów z Ameryki Środkowej dotarła w niedzielę do granicy meksykańsko-amerykańskiej i usiłowała ją nielegalnie przekroczyć. Amerykańscy funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i broni na gumowe kule.

Amerykańskie władze na kilka godzin zamknęły najbardziej uczęszczane przejście graniczne z Meksykiem w San Ysidro z powodu próby przedarcia się przez granicę około pół tysiąca migrantów. Była to część „karawany”, która od ponad miesiąca zmierzała w stronę USA z Ameryki Środkowej. – podała agencja AP.

Według agencji AP w przygranicznej meksykańskiej miejscowości Tijuana zgromadziło się już około 5 tys. migrantów mających nadzieję na dostanie się do USA. Co najmniej 500 z nich brało udział w pokojowej demonstracji w Tijuanie, po czym przerwało kordon meksykańskiej policji i ruszyło w stronę granicy. Kilkuset sforsowało pierwszy płot, po czym próbowało wspiąć się na następny. Wówczas funkcjonariusze amerykańskiej straży granicznej użyli wobec nich gazu łzawiącego i gumowych kul, powodując odwrót migrantów w stronę Meksyku.

Minister spraw wewnętrznych Meksyku Alfonso Navarette oskarżył część migrantów o próbę przekroczenia granicy w „gwałtowny sposób” i zapowiedział ich wydalenie z Meksyku.  Pod koniec października br. amerykański resort obrony ogłosił, że w ramach operacji „Wierny Patriota” wysyła na granicę z Meksykiem tysiące wojskowych, którzy mają pomóc straży granicznej w ochronie południowej granicy USA przed migrantami z Ameryki Środkowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Reuters: Biały Dom zezwolił na użycie „śmiercionośnej siły” wobec migrantów

kresy.pl / twitter

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Co to jest ok.5000 imigrantów.To takie małe. Europejska diwa Angela setkami tysięcy ich zapraszała ,z rozbrajającą tkliwością jako mama ich witała,nawet wśród europejskich dojczów wsparcie miała,o gmaszysku ONZ-owskim w NY nie zapominając.Panie Prezydencie Trump,dobrze życzę,przecież Indiańców niemal do nogi wybiliście,n-wojen wygraliście ,więc z taką gromadą poradzicie.Na Alasce tak rozległe i bezludne terytoria macie,czemóż ich tam nie osadzacie?