Jeśli polskie wojska wkroczą na Ukrainę, będzie to początek końca części ziem ukraińskich – stwierdził prezydent Rosji Władimir Putin.

Putin odpowiadał w sobotę na pytania dziennikarzy po szycie Rosja-Afryka w Sankt Petersburgu. Rosyjski prezydent oświadczył, że “Polska ma aspiracje”. “Jeśli tam [na Ukrainę – red.] zostaną wysłane polskie jednostki, nieważne pod jaką nazwą, wojska wewnętrzne, gwardia narodowa, to będzie początek końca ukraińskiej obecność na tych terytoriach” – stwierdził.

Zdaniem Putina, Lwów przed II wojną światową nie był częścią Polski. “Kiedy na konferencji w Jałcie, jak mówią historycy, była rozmowa o tym, jak urządzić Europę po wojnie, Stalin powiedział, że Lwów powinien być częścią Związku Sowieckiego na zachodniej Ukrainie. Churchill sprzeciwił się temu, mówiąc, że Lwów nigdy nie był częścią Imperium Rosyjskiego, na co Stalin odpowiedział: “Ale Warszawa była”. I w ten sam sposób [Lwów – red.] został przeniesiony na Ukrainę” – kontynuował.

Następnie stwierdził, że “Moskwa widzi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy”. “Ale to nie nasza sprawa. Nie widzimy zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa narodowego” – dodał.

“Pojawiają się pomysły wprowadzenia pewnych polskich jednostek wojskowych w szerszym znaczeniu – dla zapewnienia bezpieczeństwa, bo wszyscy są wywłaszczani w ramach działań mobilizacyjnych, ale trzeba jakoś zachować porządek, dyscyplinę. Jeśli tak się stanie, wtedy będzie to początek drogi do oderwania zachodnich ziem Ukrainy na rzecz Polski” – powiedział.

Z kolei w maju ub. roku białoruski prezydent Aleksandr Łukaszenko stwierdził, że jest zaniepokojony tym, co nazwał posunięciami Zachodu w celu rozbioru Ukrainy i oskarżył Polskę o dążenie do zajęcia zachodniej części kraju. Wcześniej, w wywiadzie udzielonym agencji Associated Press, Aleksandr Łukaszenko promował tezę, że Polska zgłasza roszczenia terytorialne wobec zachodniej Ukrainy.

Zobacz także: Łukaszenko o „możliwym ataku Polski na Białoruś”: „niech spróbują” [+VIDEO]

life.ru / dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply