Prezydent Tadżykistanu Enomali Rahmon w walce z tendencjami islamistycznymi ima się wszelkich środków, także w kwestii wyglądu swoich obywateli.

Jak poinformowała tadżycka policja tylko w południowym regionie kraju funkcjonariusze przymusowo ogolili około 13 tysięcy mężczyzn. Zatrzymywali brodaczy na ulicach, targowiskach i innych miejscach publicznych i poddawali natychmiastowej i przymusowej usłudze fryzjerskiej. Policja określiła długie brody jako wyraz „zaniedbania”, działania te są jednak nie tyle kwestią poczucia estetycznego funckjonariuszy co kampanii walki z tendencjami islamistycznymi w społeczeństwie.

W tym samym raporcie tadżycka policja przyznała zresztą, że skłoniła 2 tysiące kobiet do zdjęcia islamskich chust. Zamykała też sklepy z „nietadżyckimi ubraniami” co najpewniej dotyczyło właśnie handlujących hidżabami.

Prezydent Enomali Rahmon walczy z próbami zaszczepienia w Tadżykistanie wahabickich interpretacji silamu. Policja i adminsitracja zwalcza noszenie chust przez kobiety. W zeszłym roku na wniosek Rahmona zakazano nadawani tadżyckim dzieciom obcych imion co uderzyło przede wszystkim w tych wyznawców islamu, którzy chętnie nadawali potomkom imiona arabskie.

interia.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz