– Ile my mamy sobie jeszcze tłumaczyć, że kult Bandery i UPA jest głównie antyrosyjski. To nieprawda – ten kult będzie zawsze przede wszystkim antypolski – mówi Aleksander Szycht (Prawy.pl) w rozmowie na antenie TV Republika.

Aleksander Szycht z portalu Prawy.pl w wywiadzie na antenie Telewizji Republika odniósł się do ustawy procedowanej w ukraińskim parlamencie, dotyczącej uznania Polski za okupanta Chełma, Przemyśla i Rzeszowa. Czyli terenów, określanych przez ukraińskich nacjonalistów mianem Zakerzonia. Zdaniem Szychta, sprawa ta nie powinna być zaskoczeniem. Przypomina, że podobne sytuacje miały miejsce już wcześniej, m.in. w 1997 roku pisano na łamach oficjalnego pisma Związku Ukraińców w Polsce, że trzeba odzyskać Przemyśl dla ukraińskości. Szycht zaznacza, że problem nie ogranicza się tylko do takich ugrupowań, jak np. Prawy Sektor.

– W najlepszym przypadku mamy do czynienia z tolerancją ze strony władz. A obawiam się, że to coś więcej: to jest ciche, nieoficjalne wspieranie– mówił redaktor portalu Prawy.pl. Przypomina również, że jak w 2003 roku polscy historycy usłyszeli od ukraińskich parlamentarzystów jasne żądania terytorialne. Przypomniał też wywiad Andrija Tarasenki dla „Rzeczpospolitej”, który mówił, że Polacy powinni rozliczyć się z Przemyśla czy Chełma.

Przeczytaj: Ukraińska poseł: Polska okupuje 19,5 tys. km kw. etnicznych ziem ukraińskich

Prowadzący rozmowę dziennikarz zaznaczył, że z tych przesłanek wynika, że cała polska polityka względem Ukrainy „to jakieś totalne nieporozumienie”.

– Pomimo tych incydentów, które są, jakoś państwo polskie przeciwko nim nie występuje. Słyszymy tylko, że za PO 100 mln poszło, potem jakaś umowa swapowa na 4 miliardy, kilkadziesiąt milionów na drogi, a te wypowiedzi na Ukrainie pozostają bez uwag. O pożyczkach możemy dyskutować, tylko jednocześnie nie występowanie z uwagami, a wręcz przyklepywanie tego pokazuje ukraińskim nacjonalistom, że mogą robić co chcą i będą dostawać pieniądze.

Jego zdaniem tego rodzaju działania ze strony nacjonalistów ukraińskich faktycznie działają na korzyść Rosji i uniemożliwiają porozumienie między Ukrainą a Polską. Zaznacza też, że ukraińska młodzież jest „infekowana” neobanderyzmem. – To uczenie, że Bandera był bohaterem bez skazy, że UPA była normalną partyzantką i armią– mówi Szycht. Zwraca też uwagę, że w Polsce coraz częściej mówi się o „żołnierzach UPA”. – Nie wiem, jak można stawiać ich na równi z AK. UPA zajmowała się właśnie głównie mordowaniem– powiedział redaktor Prawego.pl.

Przeczytaj: Wiatrowycz o Wołyniu: zbrodnie były symetryczne

Rozmowa dotyczyła też coraz większej obecności Ukraińców w Polsce. Prowadzący przyznał, że kwestia ta jest pomijana w mediach, w tym również „konserwatywnych” i zaznaczył, że ich migracja może w przyszłości wykorzystana podobnie, jak to było w przypadku Kosowa – do oderwania zajętego terytorium od państwa. Szycht zwrócił uwagę na zagrożenie, jakie niesie przejęcie wpływu nad imigrantami z Ukrainy przez Związek Ukraińców w Polsce. – To stowarzyszenie odwołuje się do dziedzictwa UPA bardzo wyraźnie. Oni mogą „zaopiekować się” tym milionem Ukraińców w Polsce, co będzie fatalne, a nasze państwo chyba nie reaguje– powiedział Szycht.

– Jeśli ich będzie w Polsce 2 mln i się nauczą, że Bandera to był bohater, na którym się trzeba wzorować, że Szuchewycz to bohater, to co się stanie, jeśli będzie jakakolwiek zawierucha wojenna– zaznacza Szycht. Przypomina też, że sam prezydent Poroszenko cytował ideologia ukraińskiego nacjonalizmu, Dmytro Doncowa.

– To idzie w bardzo złą stronę. Nie wiadomo, ile my mamy sobie jeszcze tłumaczyć, że to jest kult głównie antyrosyjski. To nieprawda – ten kult będzie zawsze przede wszystkim antypolski– mówi Szycht.

Więcej na nagraniu poniżej.

AKTUALIZACJA: artykuł w oparciu o rozmowę z Aleksanderm Szychtem został dziś usunięty z portalu telewizjarepublika.pl. Z kolei na kanale TV Republika na You Tube nagranie przestało być indeksowane, co znacznie utrudnia jego odszukanie.

Youtube.com / Kresy.pl

42 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. kojoto
  kojoto :

  tv „republika” się budzi? Wobec tak bezczelnej (kolejnej) prowokacji na szczeblu państwowym, oni robią pogadankę przy stoliku (jakoś tam dobre i to). To do czego musi dojść, żeby PiS i ich medialne przystawki wreszcie zaczęli bronić Polski i Polaków przed rozpanoszonym szowinizmem ukraińskim?

 2. kojoto
  kojoto :

  Tak rublowa szmato, jak zwykle nie na temat – wasze załgane oskarżenia o rzekomy banderyzm i rusofobię trafiły w próżnię, to próbujecie wszystkich innych plugawych i jakże głupich metod, żeby mnie zdyskredytować. Tylko udowadniacie, że jestem Polakiem (takiego nazwiska na Ukrainie nie znajdziecie) i że wy jesteście żenującymi prowokatorami. Wasze fantazje erotyczne pominę litościwym milczeniem, ale ogólnie sami się tym dobijacie. Tymczasem łatwo sprawdzić, że na przykład Poruta-Sylwunia to jeden troll (bardzo znamienne – „największy bluzgacz” i „grzeczna paniusia” to jeden i ten sam troll): http://www.kresy.pl/?forum/informacje-o-niepolskich-znakach-diakrytycznych,0,0,24277

 3. kojoto
  kojoto :

  Boruta-Sylwunia ma racje, że to karygodna bezczelność, że Kojoto nie jest całkowicie anonimowy. Wprawdzie gdyby nawet był to i tak by był zboczeńcem, bo przeciez czasem skrytykuje Rosję i rosyjskich trolli. To pewne, że na forum rosyjskich prowokatorów nigdy nie było, nie ma i nie będzie wcale, za to jest cała armia banderowskich wspieranych przez programistów pedofili… najgorsi są ci którzy wędkują… nigdy nie wiadomo co taki wyciągnie z przerębla… brrr

 4. kojoto
  kojoto :

  Przykładowe wypowiedzi prowokatora „uPadlina” („spermę ilona na ryju”) o forumowicze Ilona z jednego tylko wątku: „UPAdlina: 20.11.2016 08:36 nigdy do ilona nie powiedziałem per „ku*wa” zboczeńcu !!……….Nigdy!!…………..” a zaraz po tem: „UPAdlina: 20.11.2016 08:47 ty przez tą spermę ilona na ryju to nie za wiele widzisz pedałku!!.” http://www.kresy.pl/?forum/na-ukrainie-odwolywane-sa-spektakle-polskich-artystow,0,0,24354

 5. kojoto
  kojoto :

  Przykładowe wypowiedzi prowokatora „uPadlina” („spermę ilona na ryju”) o forumowicze Ilona z jednego tylko wątku: „UPAdlina: 20.11.2016 08:36 nigdy do ilona nie powiedziałem per „ku*wa” zboczeńcu !!……….Nigdy!!…………..” a zaraz po tem: „UPAdlina: 20.11.2016 08:47 ty przez tą spermę ilona na ryju to nie za wiele widzisz pedałku!!.” http://www.kresy.pl/?forum/na-ukrainie-odwolywane-sa-spektakle-polskich-artystow,0,0,24354