Doniecki sąd anulował dekret Wiktora Juszczenki o przyznaniu Romanowi Szuchewyczowi tytułu Bohatera Ukrainy. W czasie II wojny światowej był on głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Decyzję podjął doniecki administracyjny sąd apelacyjny na podstawie pozwu jednego z mieszkańców miasta. Uzasadnienie postanowienia było podobne, jak w przypadku przywódcy nacjonalistów Stepana Bandery – Roman Szuchewycz nigdy nie był obywatelem Ukrainy, ponieważ został zabity w 1950 roku i nie ma prawa do otrzymania tytułu bohatera tego kraju.

Dekret Wiktora Juszczenki o przyznaniu mu tytułu Bohatera Ukrainy został wydany w 2007 roku. W czasie II wojny światowej Roman Szuchewycz służył w ukraińskim batalionie Wermachtu Nachitgall i niemieckiej policji. Od 1943 roku objął stanowisko głównodowodzącego UPA. Po wojnie ukrywał się. Zginął w 1950 roku z rąk wojskowego radzieckiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego.

IAR/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz