W poniedziałek Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) na polecenie ministra Adama Niedzielskiego zalecił placówkom opieki zdrowotnej wstrzymanie wszystkich planowych zabiegów oraz świadczeń medycznych. Powodem jest konieczność zapewnienia miejsc dla pacjentów, którzy wymagają pilnego przyjęcia do szpitala.

Aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, Centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo – napisano w komunikacie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Jak pandemia wpłynęła na sytuację materialną , zawodową, zadowolenie z życia i relacje rodzinne Polaków? [SONDAŻ]

NFZ podkreśla, że ograniczenie nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

Fundusz informuje, że zalecenie dotyczy między innymi endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłup, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, dużych zabiegów wewnątrzczaskowych – „z powodów innych niżonkologiczne”.

Zaznaczono, że „w każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia, należy indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia i potencjalne skutki”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwracał uwagę w ubiegłym tygodniu, że „cały czas mamy do czynienia z kontynuacją wzrostową jeżeli chodzi o dzienną liczbę zachorowań. Niestety ta tendencja ma charakter trwały”.

Przypomnijmy, że od soboty (13 marca) w województwie pomorskim zamknięte zostaną hotele, ograniczona będzie także działalność galerii handlowych, zamknięte m.in. kina i baseny. Na Warmii i Mazurach wzmożone obostrzenia zostały utrzymane. W pozostałych województwach przedłużone zostały dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 28 marca.

nfz.gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz