Systemy IRIS-T są nadzwyczaj skuteczne – twierdzi ukraiński premier Denys Szmyhal, który zachwala dostarczone przez Niemcy systemy obrony powietrznej.

W poniedziałek premier Ukrainy, Denys Szmyhal, uczestniczył w otwarciu V Ukraińsko-Niemieckiego Forum Ekonomicznego. Podczas swojego wystąpienia, zachwalał dostarczone przez Niemcy systemy przeciwlotnicze IRIS-T.

– Systemy IRIS-T są nadzwyczaj skuteczne. Będzie mówił o tym i dziś, i jutro – powiedział Szmyhal. – Można powiedzieć, że ochraniamy naszą przestrzeń powietrzną dzięki temu nowoczesnemu uzbrojeniu.

Ukraiński premier przytoczył dane, mające wskazywać na skuteczność niemieckich systemów. Wynika z nich, że Ukraińcy już używają ich do obrony. Agencja Ukrinform podała, ze przeciwlotniczy zestaw rakietowy IRIS-T został już zintegrowany z systemem obrony powietrznej Ukrainy.

To jest zdecydowanie skuteczne: [zestrzeliwują – red.] 9 na 10 rakiet, faktycznie ratuje życie Ukraińców. To najwyższy wskaźnik, jaki ma to uzbrojenie, jaki widzieliśmy i używaliśmy – powiedział Szmyhal.

Jak twierdził, w ciągu ostatnich dwóch tygodniu Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy ponad 300 rakiet i dronów-samobójców. Dodał, że sił rosyjskie używają ich do niszczenia ukraińskiej infrastruktury energetycznej, ciepłowniczej i wodociągowej. Podziękował zarazem rządowi Niemiec i kanclerzowi Olafowi Scholzowi „za całe spektrum pomocy, jakiej udzielają nam Niemcy – od wojskowej po finansową, socjalną, humanitarną”.

Tego samego dnia kanclerz Olaf Scholz powiadomił, że obiecane Ukrainie trzy kolejne systemy IRIS-T „zostaną dostarczone tak szybko, jak to możliwe”.

Dodajmy, że w sieci pojawiają się doniesienia i nagrania, mające pokazywać skuteczność niemieckich systemów, używanych przez Ukraińców.

Informowaliśmy, że dwa tygodnie temu agencja informacyjna UNIAN podała, powołując się na niemiecki magazyn „Der Spiegel”, że obiecane przez Niemcy systemy obrony powietrznej IRIS-T już dotarły na Ukrainę. Mają one wzmocnić ukraiński system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. 12 października otrzymanie IRIS-T potwierdził minister obrony, Ołesij Reznikow.

Przypomnijmy, że z początkiem października br. minister obrony Niemiec Christine Lambrecht oświadczyła, że dostarczenie Ukrainie systemu obrony powietrznej Iris-T SLM nastąpi „w ciągu kilku dni”. Jak podano wówczas, Niemcy chcą najpierw przekazać Ukrainie cztery systemy, każdy o wartości 140 mln euro. Zapewnione jest także finansowanie trzech kolejnych.

Każdy system IRIS-T SLM jest złożony z czterech pojazdów: jednostki kierowania ostrzałem oraz z trzech wyrzutni rakiet. Ma chronić średniej wielkości ukraińskie miasta przed atakami z powietrza. Do ochrony Kijowa potrzebne byłyby zapewne dwa takie systemy.

Producent Diehl Defence deklaruje, że system obrony powietrznej Iris -T SLM zapewnia ochronę przed atakami samolotów, śmigłowców, pocisków manewrujących cruise i rakiet batalistycznych krótkiego zasięgu. Niemiecka armia jeszcze nie korzysta z tego systemu.

Ukrinform / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply