Szefowie dyplomacji Rosji i USA rozmawiali o Syrii, Ukrainie i Korei Płn.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson i szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow odbyli w środę rozmowę telefoniczną na temat kryzysów w Syrii, na Ukrainie oraz Korei Północnej.

O środowej rozmowie poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert. W sprawie Syrii obaj omawiali rolę Rosji w zapewnieniu Asada, że odegra konstruktywną rolę w kierowanym przez ONZ procesie genewskim – można przeczytać w wydanym komunikacie.

Szef amerykańskiej dyplomacji w kwestii Korei Północnej zaapelował do „wszystkich stron” o wdrażania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczących sankcji na Pjongjang – zaznaczyła rzeczniczka. Rex Tillerson miał również omówić z Ławrowem spotkanie, które odbył z kanadyjską minister spraw zagranicznych Chrystią Freeland w Vancouver dotyczące nielegalnego i niebezpiecznego rozwoju programu nuklearnego i rakietowego Korei Północnej.

CZYTAJ TAKŻE: OBWE w Donbasie: obie strony szykują się do kontynuacji przemocy

W sprawie Ukrainy sekretarz stanu USA odnotował zbliżające się spotkanie specjalnego przedstawiciela USA ds. Ukrainy Kurta Volkera i rosyjskiego przedstawiciela Władisława Surkowa, a także wskazał na konieczność przyspieszenia przez Rosję realizacji zobowiązań wynikających z porozumień mińskich. Miał także wezwać do deeskalacji niedawnego wzmożenia walk na wschodniej Ukrainie.

Kresy.pl / reuters.com / tvn24.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  Dzięki Bogu i Jego łasce umożliwienia powiedzenia prawdy przez Polaków.
  „W dzisiejszym głosowaniu Sejm przyjął pakiet zmian w ustawie o IPN.
  W tym projekt zakładający penalizację banderyzmu w Polsce.
  Nie będzie też możliwości gloryfikowania w Polsce Stepana Bandery,
  Romana Szuchewycza i OUN-UPA czy Waffen-SS Gazlizien.
  Jak również materiałów, które mówią o ich „bohaterskich czynach”.
  Wszystko to zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat.”