Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola poparła rozszerzenie dostaw broni dla ukraińskich sił zbrojnych. Jej zdaniem kraje UE powinny “poważnie rozważyć wysłanie myśliwców”.

W piątek szefowa PE odwiedziła Lwów. W sobotę spotkała się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem. Zapowiedziała, że nadal będzie wzywać do dostarczenia Ukrainie całego potrzebnego sprzętu. “Państwa członkowskie powinny poważnie rozważyć wysłanie myśliwców” – oświadczyła, cytowana przez portal Deutsche Welle.

Metsola odniosła się do unijnych aspiracji Ukrainy. Wyraziła nadzieję, że rozmowy akcesyjne rozpoczną się już w tym roku. Wskazała, że jest pod wrażeniem tempa, w jakim Ukraina robi postępy.

Strona ukraińska poinformowała, że rozmowy dotyczyły też m.in. zaproponowanej przez Kijów „formuły pokojowej” oraz perspektyw szczytu pokojowego z szerokim udziałem krajów Globalnego Południa.

Zobacz także: Biden: Ukraina nie potrzebuje teraz myśliwców F-16

Przypomnijmy, agencja prasowa Reuters powołując się na amerykańskich urzędników poinformowała, że dwóch ukraińskich pilotów rozpoczęło ćwiczenia na amerykańskich symulatorach lotu.

Jak informowaliśmy, w rozmowie z niemiecką gazetą „Bild” ukraiński minister obrony, Ołeksij Reznikow twierdził, że Ukraina z pewnością otrzyma nowoczesne myśliwce od swoich zachodnich partnerów. Według niego, będzie ich kilka rodzajów, z których jeden stanie się podstawowym dla spowietrznych.

W sobotę premier Łotwy Krisjanis Karins przekonywał, że kraje zachodnie zaczną dostarczać samoloty bojowe na Ukrainę i jest to tylko kwestia czasu.

dw.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply