W sobotę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybyła do Kijowa. Jak poinformowała, ma rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o rozszerzeniu UE i odbudowie kraju.

Szefowa KE poinformowała o swoim przybyciu do Kijowa na platformie X. “Jestem tu, by porozmawiać o drodze do członkostwa Ukrainy w UE” – przekazała. Jak dodała, rozmowy będą dotyczyły także wsparcia finansowego “na odbudowę Ukrainy jako nowoczesnej i dobrze prosperującej demokracji”.

Czytaj: Francuski minister: Przystąpienie Ukrainy do UE zajmie 15-20 lat

We wrześniu ukraiński premier Denys Szmyhal zapowiedział dołączenie do UE w ciągu najbliższych dwóch lat. Zadeklarował, że Ukraina nie zaakceptuje członkostwa “drugiej kategorii”. Szmyhal przedstawił propozycję pełnego członkostwa w UE w miarę zaostrzania się debaty na temat rozszerzenia przed serią kluczowych spotkań w nadchodzących miesiącach. Francja i Niemcy naciskają na opcję alternatywną dla pełnego statusu UE, opartą na czterech różnych koncentrycznych kręgach członkostwa. Mogłoby to stanowić ramy dla stopniowej integracji.

Shmyhal dał jednak jasno do zrozumienia, że Ukraina nie będzie tolerować wersji „powolnej”.

Chociaż status kraju kandydującego do UE przyznano ośmiu krajom, w tym grupie krajów Bałkanów Zachodnich, które od lat czekały na przejście do kolejnego etapu procesu akcesyjnego, Szmyhal argumentował, że Ukraina ma wyjątkowe argumenty za członkostwem w UE.

Zobacz także: Orban: Przystąpienie Ukrainy do UE jest nierealistyczne “Nie znamy terytorium ani populacji tego kraju”

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply