Szef wywiadu wojskowego Danii, Lars Findsen, został zatrzymany w związku z jego udziałem w sprawie dotyczącej wycieku „ściśle tajnych” informacji, podał w poniedziałek publiczny nadawca DR.

Jak przekazała agencja prasowa Reutera, szef wywiadu wojskowego Danii, Lars Findsen, został zatrzymany w związku z jego udziałem w sprawie dotyczącej wycieku „ściśle tajnych” informacji, podał w poniedziałek publiczny nadawca DR.

Czterech obecnych i byłych pracowników dwóch służb wywiadowczych Danii zostało zatrzymanych w grudniu za ujawnienie ściśle tajnych informacji. Findsen jest jedyną osobą, która pozostaje w areszcie podczas trwającego śledztwa. Wiadomość, podana przez DR i inne lokalne media, pojawiła się na poniedziałkowej rozprawie sądowej, kiedy zniesiono zakaz publikacji.

„Chcę, aby zarzuty zostały wniesione i nie przyznaję się do winy. To jest kompletnie szalone” – powiedział Findsen dziennikarzom na rozprawie, na której sędzia zadecyduje również, czy Findsen pozostanie w areszcie.

Sprawa, o której władze publikowały bardzo mało informacji, toczy się za zamkniętymi drzwiami, co oznacza, że ​​dokładne zarzuty i charakter ujawnionych informacji nie zostały podane do wiadomości publicznej. Według DR, które powołało się na nieznane źródła, sprawa dotyczy wycieków tajnych informacji do duńskich mediów.

Zobacz też: Duńczycy pomagali USA szpiegować Angelę Merkel

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Amerykanie rzekomo szpiegowali tamtejszy rząd i przemysł zbrojeniowy, podobnie jak innych europejskich kontrahentów sektora zbrojeniowego, celem uzyskania informacji o ich programie dotyczącym pozyskania myśliwców. Sprawę ujawnił duński portal DR. Dotyczy ona przygotowań do konkursu na nowy myśliwiec dla duńskiego lotnictwa wojskowego, w którym zwyciężył amerykański F-35.

NSA rzekomo starała się prowadzić działania szpiegowskie wykorzystując istniejące między USA i Danią porozumienie dotyczące wzajemnej wymiany danych wywiadowczych. Pozwala ono NSA na inwigilowanie biegnących przez Danię światłowodów i powiązanych z tym danych przechowywanych w duńskiej Służbie Wywiadu Obronnego (Forsvarets Efterretningstjeneste – FE). To m.in. olbrzymie ilości danych z duńskich kabli komunikacyjnych. Należące do FE centrum, w którym są przechowywane, zostało zbudowane na duńskiej wyspie Amager przy wsparciu ze strony Amerykanów. Dostęp ma do nich również NSA.

Kresy.pl/Reuter

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply