Szef niemieckiej socjaldemokracji (SPD) Lars Klingbeil odrzuca udział Niemiec w dostawie myśliwców dla Ukrainy. “Każdy ma inny potencjał wojskowy. U nas nie należą do tego myśliwce” – oświadczył.

Przewodniczący SPD powołał się na oświadczenie kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który również należy do niemieckiej socjaldemokracji. “Każdy ma inny potencjał wojskowy. U nas nie należą do tego myśliwce” – oświadczył, cytowany w sobotę przez Deutsche Welle. Klingbeil podkreślił, że Niemcy koncentrują się na szkoleniach, czołgach i obronie przeciwrakietowej.

Dodał, że Niemcy są po USA drugim największym darczyńcą dla Ukrainy. Przypomniał o nowym niemieckim pakiecie dla Ukrainy o wartości 2,7 mld.

Niemcy nie posiadają samolotów F-16.

Prezydent USA Joe Biden przekazał przywódcom państw G7, którzy biorą udział w spotkaniu w japońskiej Hiroszimie, że USA będą wspierać wspólne szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach czwartej generacji, w tym odrzutowcach F-16. Wyrażą też zgodę na przekazanie Ukrainie myśliwców.

Także wcześniejsze doniesienia medialne sugerowały, że administracja Bidena zasygnalizowała europejskim sojusznikom w ostatnich tygodniach, iż Stany Zjednoczone zezwolą im na eksport myśliwców F-16 na Ukrainę.

Jak pisaliśmy, premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii zapowiedzieli, że będą pracować na rzecz zbudowania międzynarodowej koalicji, aby umożliwić Ukrainie pozyskanie czy zakup myśliwców F-16. Miało to miejsce przy okazji szczytu Rady Europy na Islandii.

Zwracaliśmy uwagę, że prezydent Andrzej Duda został zapytany, czy Polska może do takiej koalicji dołączyć. W odpowiedzi zaznaczył, że Polska jest w pierwszej trójce krajów pomagających Ukrainie, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

W kwestii możliwości przekazania Ukrainie jakiś polskich myśliwców F-16, Andrzej Duda zaznaczył, że Polska ma ich „relatywnie bardzo niewielką liczbę”. Zapewnił zarazem, że strona polska jest gotowa wspierać szkolenie pilotów ukraińskich.

Zobacz także: “Ogromne ryzyko” – MSZ Rosji reaguje na zapowiedź przekazania F-16 Ukrainie

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply