„Nie twórzmy problemów we wzajemnych relacjach… To nikomu nie sprzyja poza Rosją” – oświadczył wiceszef polskiej dyplomacji, Piotr Wawrzyk, pytany, czy MSZ zareaguje na słowa ambasadora Ukrainy ws. przeprosin za rzeź wołyńską.

Jak pisaliśmy, zdaniem rzecznika MSZ Łukasza Jasiny, w 80. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu prezydent Wołodymyr Zełenski powinien w imieniu Ukrainy powiedzieć „przepraszam i prosimy o wybaczenie”. Do słów Jasiny odniósł się w sobotę ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz, twierdząc, że tego rodzaju oczekiwania są „nieakceptowalne” i strona polska powinna ważyć słowa – „szczególnie w trudnych realiach ludobójczej agresji rosyjskiej”.

Portal wPolityce.pl zapytał wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka, czy MSZ zareaguje w jakiś sposób na wpisy ambasadora Ukrainy.

 

„Nie powinniśmy szukać problemów na siłę. Teraz nie jest czas na szukanie problemów we wzajemnych relacjach, a skupmy się raczej na tym, żeby wspierać Ukrainę” – zaznaczył Piotr Wawrzyk.

„Nie twórzmy problemów we wzajemnych relacjach, nie zajmujmy się tym. To nikomu nie sprzyja poza Rosją” – oświadczył wiceszef MSZ.

W wywiadzie dla portalu Onet.pl rzecznik MSZ, Łukasz Jasina został zapytany m.in. o zbliżającą się 80. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu. „Pamiętam czasy, kiedy ta zbrodnia nie była problemem, bo była mało znana. Ale teraz już jest i nie da się tego faktu zmienić. Nie da się cofnąć czasu i nigdy nie będzie dobrego czasu, by o tym mówić lub nie. To trzeba sobie w końcu powiedzieć, bo ciągle pojawiają się głosy, że dla dobra stosunków polsko-ukraińskich warto o Wołyniu mówić mniej”- powiedział Jasina.

Rzecznik resortu dyplomacji wspomniał, że Ambasador RP w Kijowie, Bartosz Cichocki „prowadzi wiele rozmów”, ale przyznał, że nie słyszał jak na razie „o wielkich wydarzeniach, które są planowane na początek lipca”. Dodał, że do rocznicy są jeszcze dwa miesiące. Zapytany, co Zełenski powinien powiedzieć, Jasina odpowiedział: „Przepraszam i proszę, prosimy o wybaczenie”.

Do słów Jasiny odniósł się w sobotę ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz. “Jakiekolwiek próby narzucania Prezydentowi Ukrainy czy Ukrainie co musimy w sprawie wspólnej przeszłości są nieakceptowalne i niefortunne. Pamiętamy historię i apelujemy o szacunek a wyważenie w wypowiedziach, szczególnie w trudnych realiach ludobójczej agresji rosyjskiej” – napisał na Twitterze.

Część komentujących ten wpis użytkowników Twittera zwróciła uwagę, że wynika z niego, iż ambasador Zwarycz uznaje rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie za ludobójstwo, natomiast nie zgadza się z określaniem w ten sposób zamordowania około 130 tys. Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej przez ukraińskich zbrodniarzy z OUN-UPA.

Przeczytaj: Morawiecki o ekshumacjach ofiar UPA: Liczę na to, że tym razem strona ukraińska dotrzyma słowa

wpolityce.pl / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Kasper1
  Kasper1 :

  „„Nie powinniśmy szukać problemów na siłę. Teraz nie jest czas na szukanie problemów we wzajemnych relacjach, a skupmy się raczej na tym, żeby wspierać Ukrainę” – zaznaczył Piotr Wawrzyk.” – żałosny pajac Wawrzyk jest pożytecznym idiotą neobanderowskich władz Ukrainy i jako taki będzie wchodził im w cztery litery pomimo tego, że od wielu lat i na każdym kroku pokazują one swoją wrogość wobec Polski, Polaków i polskości.

 2. franciszekk
  franciszekk :

  Ta sprawa już dawno POWINNA być nie aktualna i tyle w tym temacie!
  Stara zasada – kto NIE szanuje sam siebie to niech nie żąda by jego szanowali (uwaga do tzw. PiS)!
  Ponadto po raz któryś przypominam o skandalicznym fakcie – czytaj poniżej!
  Na fasadzie polskiej szkoły Rada Miasta Lwowa umieściła popiersie jednego z największych krwawych rzeźników cywilnej, bezbronnej ludności;
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie
  Co Wy na to zarządzający Niesuwerennym Nadwiślańskim Landem Poland?
  To pytanie skierowuję do zwolenników tzw. PiS-u!

 3. jaro7
  jaro7 :

  To typowy przedstawiciel tego nierządu,jak sie im pluje w twarz oni uparcie twierdzą że to deszcz pada.Brak prawdziwych elit wymordowanych w czasie II wś daje się nam coraz mocniej we znaki.I kiedy ten temat Wawrzyk poruszać? Zawsze cos wam stoi na przeszkodzie!!! Jak wojna sie skończy to dopiero nam pokażą co potrafią wasi panowie.

 4. Roman1
  Roman1 :

  Źle wróżę Panu Jasinie. Jest on niedopasowany, zdecydowanie za uczciwy. Dla takich ludzi nie ma miejsca w polityce i to nie tylko w PiS, ale i w PO. Nie chce patrzeć na wiceministra, który wie kto tu rządzi i się stosownie kundli. On będzie awansował.