Bohdan Czerwak domaga się przeprosin od Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Zdaniem przewodniczącego Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów patriotyczna rekonstrukcja była profanacją grobów.

O sprawie wymiany tablic na grobach zbrodniarzy z UPA pisaliśmy wcześniej. Podczas rekonstrukcji na grobach pojawiły się tablice z następującym napisem – „W tym miejscu zostały pogrzebane szczątki banderowskich bandytów bestialskich katów oprawców niewinnych polskich kobiet i dzieci„.

Według Czerwaka Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP powinno przeprosić za rekonstrukcję. Dodał też, że – Polacy nie mogą już dopuścić do tego, aby sytuacja się powtórzyła, w przeciwnym razie wszystkie słowa o „bratnich europejskich narodach” będą tylko słowami.

Pod wpisem szefa OUN pojawiły się komentarz ukraińskich internautów. Głoszą one m.in., że ludzie, którzy wykonali rekonstrukcję upokorzyli Polskę i AK. Pojawiły się tez głosy, że jest to sprawka rosyjskiej agentury oraz, że Polacy nie przyznają się do okrutnego traktowania Ukraińców dopóki Ukraińcy nie uznają rzezi wołyńskiej. W komentarzach pojawił się również zarzut „haniebnego traktowania przez Polaków Żydów„.

studiowschod.pl / kresy.pl

23 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. arco
  arco :

  oby Pisy nie uległy szantażowi faszystów! Jak widac dla upa to tylko słowa i nie można z mordercami negocjować i się układać nawet przeciwko Rosji, w takim układzie by nas zdradzili ! stop faszystom upa! i mówienia co mamy robić w swoim kraju wypad na wschód zwyrodnialce!

 2. zefir
  zefir :

  Wśród „bratnich europejskich narodów” nie ma miejsca dla „banderowskich bandytów,bestialskich katów,oprawców niewinnych kobiet i dzieci”polskich,tej ukroswołoczy wyhodowanej na zbrodniczej ideologii OUN,której popłuczyny w osobie Bohdana Czerwaka bezczelnie pouczają do czego Polacy nie mogą dopuścić.

 3. piotr3005
  piotr3005 :

  Mam pytanie za co Polskie MSZ ma przeprosić ukraińców??? Bo chyba nie za napis, chciałbym przypomnieć o tragedii w Janowej Dolinie gdzie UPA wymordowało głównie dzieci, starców i kobiety i jak polacy postawili tablicę ku ich pamięci to ukraińcy postawili obok dla swoich girojów z napisem że zgineli likwidując oddział faszystów czyli te właśnie dzieci i kobiety. jednym słowem skandal i kłamstwo. ścierwa ukraińskie w swojej bandyckiej ukrainie róbie co chcecie ale od Polski wara!!!

 4. jaremaw
  jaremaw :

  Niech sp… bo w końcu reszta Polskiego Narodu przejrzy na oczy i skończy się pomaganie banderowskiej ukrainie. Gdyby to ode mnie zależało to zamknąłbym granice i nie dał ani horosza.Niech klepią biedę albo ściągają ze swoich rozpasionych oligarchów.

 5. leszek1
  leszek1 :

  Ukraincy to bardzo mili i goscinni ludzie, kiedy rozmawia sie z nimi w cztery oczy. Trudniej, kiedy stanowia grupe kilku, lub kilkunastu osob. Wylazi wowczas z nich fanatyczna wprost nienawisc do Polakow. Niemcy i Brytyjczycy hodowali ja od wielu pokolen, wiec nie ma sie co dziwic. Osobiscie nie wierze w mozliwosc wspolnej polityki z Ukraina. Nie widze w tym polskiej winy, a rezultat jest taki, ze szkode odnosza oba narody. Oczywiscie mowie o narodie ukrainskim, a nie sterowanej i wspomaganej przez zydostwo dziczy banderowskiej.

  • sylwia
   sylwia :

   8-me przykazanie Dekalogu OUN nakazuje:
   'Nienawiścią i podstępem będziesz przyjmował wrogów twego Narodu’ (Ненавистю і підступністю прийматимеш ворогів твоєї Нації). Nie należy przyjmować od Ukraińców pokarmów i napitków bo może być w nich trucizna i tarte szkło. Za fałszywą serdecznością Ukraińców kryje się śmiertelna nienawiść do Polaków. Ich obłędna nienawiść do nas rozciąga się na polskie niemowlęta i malutkie polskie dzieci, które Ukraińcy barbarzyńsko mordowali, nabijając je na sztachety lub podrzucając je na widłach z wrzaskiem 'Leci polski orzeł!’ „W nocy z 27 na 28 lutego 1944 r. (…) Michalewską, z domu Bernacką, lat 26… zaatakowały bóle porodowe. Była przy niej położna – akuszerka. SS-owcy [Ukraińcy] wtargnęli do jej domu, wyprowadzili wraz z położną i innymi mieszkańcami tej ulicy. Doprowadzili do kościoła, posadzili na stopniu ołtarza, a przy niej położną. Gdy bóle przybierały na sile, a (…) Michalewska bardzo jęczała i zaczęła rodzić, podszedł do niej SS-owiec [Ukrainiec], wyrwał z niej siłą dziecko, rzucił na posadzkę…” ( http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,ii-wojna-swiatowa?zobacz/zaglada-huty-pieniackiej)

   https://www.youtube.com/watch?v=_ELvRgWXvoA

 6. leszek1
  leszek1 :

  Ukraincy to bardzo mili i goscinni ludzie, kiedy rozmawia sie z nimi w cztery oczy. Trudniej, kiedy stanowia grupe kilku, lub kilkunastu osob. Wylazi wowczas z nich fanatyczna wprost nienawisc do Polakow. Niemcy i Brytyjczycy hodowali ja od wielu pokolen, wiec nie ma sie co dziwic. Osobiscie nie wierze w mozliwosc wspolnej polityki z Ukraina. Nie widze w tym polskiej winy, a rezultat jest taki, ze szkode odnosza oba narody. Oczywiscie mowie o narodie ukrainskim, a nie sterowanej i wspomaganej przez zydostwo dziczy banderowskiej.

 7. kp
  kp :

  Ukraina to ważny temat dla Polski. Pomysł pojednania, który zakładał, że skoro Ukraińcy nie chcą się wyzbyć pamięci o UPA, to niech Polacy zapomną o Wołyniu, choć kusił prostotą okazał się niewykonalny. Polacy nie zaakceptują herojów z siekierami z UPA. Teraz trzeba przemyśleć, jak podjeść to zagadnienia ukraińskiego? Rzecz w tym, aby żywotne siły Ukrainy wykorzystać na Polską korzyść. Banderowska Ukraina uwikłana z odwiecznym polskim wrogiem Rosją nie jest złą wiadomością. Z pewnością lepszą niż Polska wikłająca się w wojnę z Rosją, np. za Litwę. Na pewno nie powinno być żadnej wyrozumiałości dla benderyzmu ale konfliktowanie się na siłę nie jest dobre. Słowem sporo do myślenia. Historycznie rzecz ujmując zwyciężyła koncepcja Dmowskiego. Żyjemy w państwie jednolitym etnicznie. Może to on miał rację wbrew zastrzeżeniom i może warto poznać co pisał na temat Ukrainy i to wdrożyć z korektą.

 8. marcink
  marcink :

  Bardzo dobra wypowiedź. Jasno z Niej wynika, że Ukraina traktuje Polskę jak Wasala. Mamy podporządkować się ich retoryce albo nie ma mowy o bratnich narodach. Jak już pisałem w PiSdu z takim bratem., który za swojego bohatera ma bandytę i ludobójce nie tylko Polaków ale i uczciwych Ukraińców.