Szefowa MSZ Rumunii Luminica Odobescu skomentowała przyjęcie przez Ukrainę nowelizacji przepisów dotyczących mniejszości narodowych. Zadeklarowała wsparcie Rumunii dla otwarcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy i Mołdawii do UE.

Szefowa rumuńskiej dyplomacji skomentowała sprawę w piątek, po konsultacjach z wicepremier Ukrainy Olgą Stefaniszyną. "Z radością przyjmuję wprowadzone przez Ukrainę zmiany w ustawodawstwie dotyczącym mniejszości narodowych na Ukrainie – to pozytywny krok naprzód. Rumunia będzie w dalszym ciągu promować przejrzyste i konstruktywne podejście do tej kwestii" - napisała na platformie X.

Koalicja kilkunastu krajów pod przewodnictwem Holandii chce wycofywania dotacji na paliwa kopalne. W jej skład weszły m.in. Belgia, Dania i Francja. USA odmówiły dołączenia do holenderskiej inicjatywy.

Koalicja powstała z inicjatywy Holandii na szczycie klimatycznym COP28, który właśnie odbywa się w Dubaju. W jej skład weszły Francja, Belgia, Irlandia, Finlandia, Dania, Kanada, Hiszpania, Kostaryka, Austria, Szwajcaria, Luksemburg oraz Antigua i Barbuda - podała w sobotę agencja Reuters.

"Nie możemy wycofywać się z paliw kopalnych bez zajęcia się dotacjami do nich" - oświadczył holenderski minister klimatu Rob Jetten. Wyraził opinię, że potrzebne są odpowiednie "zachęty ekonomiczne".

Niższa izba białoruskiego parlamentu pracuje nad nowelizacją ustawy "O Prezydencie Republiki Białorusi". Media zwracają uwagę, że projekt zawiera dożywotnie gwarancje dla byłego prezydenta.

Projekt nowelizacji ustawy "O Prezydencie Republiki Białorusi" został zaprezentowany w niższej izbie białoruskiego parlamentu w czwartek 7 grudnia. Zapewnia dożywotnie gwarancje byłemu prezydentowi kraju i jego rodzinie - zwraca uwagę portal Nasza Niwa.

Portal Interia podał, powołując się na Radio Swoboda, że w treści jasno wskazano, że "były prezydent nie może ponieść odpowiedzialności za czyny popełnione w trakcie pełnienia funkcji głowy państwa".

Na poligonie w Wędrzynie ukraińscy żołnierze, uczestnicy unijnej misji CAT-C (Combined Arms Training Command), zaprezentowali wczoraj swoje umiejętności przed dowódcami, instruktorami i dziennikarzami.

Znaczenie inicjatywy podkreśliła wizyta dwóch wysoko rangą dowódców - gen. broni Michiela van der Laana dyrektora generalnego Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej i komórki Planowania i Prowadzenia Operacji Wojskowych oraz gen. bryg. Piotra Fajkowskiego dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, który kieruje również CAT-C.

Misja CAT-C, rozpoczęta jesienią 2022 roku, ma na celu przeszkolenie ukraińskich żołnierzy w ramach unijnego wsparcia. Instruktorzy z 27 europejskich państw, w tym Polski, Niemiec i Francji, już przeszkolili ponad 10 tysięcy żołnierzy z Ukrainy, dostosowując programy szkoleniowe do konkretnych potrzeb zgłaszanych przez stronę ukraińską.

Jak poinformowała Straż Graniczna, do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi dwudziestu cudzoziemców. (more…)

Zdaniem mediów branżowych, izraelskie systemy amunicji krążącej IAI Harop prawdopodobnie kupuje między innymi Estonia.

Izraelska firma Israel Aerospace Industries poinformowała, że podpisała dwie umowy wykonawcze o wartości 145 mln USD na dostawy amunicji krążącej dalekiego zasięgu IAI Harop. Nie sprecyzowano, o jakie państwa chodzi.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%