Po wizycie szefa MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeby w Polsce i jego spotkaniu m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, KPRM podkreśla, że zapewnienie i propagowanie międzynarodowego wsparcia oraz niezbędnej pomocy dla Ukrainy jest najwyższym priorytetem polskiego rządu.

W środę premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z szefem ukraińskiej dyplomacji, Dmytrem Kułebą. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. szef KPRM Michał Dworczyk, rzecznik rządu Piotr Müller, minister Krzysztof Kubów, wiceszef MSZ Marcin Przydacz oraz ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

Ukraiński minister po spotkaniu z Morawieckim zamieścił na Twitterze wpis, w którym podziękował Polakom za gościnność wobec Ukraińców uciekających przed wojną.

 

„Premier Polski Mateusz Morawiecki przyjął mnie dziś w Warszawie. Jestem wdzięczny Polsce za gościnność dla Ukraińców uciekających przed wojną. Polska jest gotowa udzielić Ukrainie jeszcze większego wsparcia humanitarnego, finansowego i politycznego. Bez wątpienia, trudne czasy ujawniają prawdziwych przyjaciół” – napisał Kułeba na Twitterze.

Jak relacjonuje rzecznik rządu, Piotr Müller, w czasie spotkania była mowa o kolejnych krokach mogących powstrzymać agresję Rosji.

„Podejmujemy dalsze działania podwyższające bezpieczeństwo Europy. W czasie rozmowy była mowa o kolejnych krokach mogących powstrzymać agresję Rosji: dalszych dostawach wspierających Ukrainę, zwiększeniu sankcji, a w przyszłości międzynarodowym wsparciu dla Ukrainy w odbudowie” – napisał na Twitterze Müller.

Według rzecznika rządu rozmowa polskiego premiera z szefem ukraińskiego MSZ dotyczyła przede wszystkim dostaw z Europy i USA na teren Ukrainy, których koordynatorem jest Polska. Poruszyli też kwestie związane z dalszymi sankcjami przeciwko Rosji, m.in. rezygnacją z dostaw rosyjskich surowców energetycznych. Müller dodał, że była to „długa, trudna dyskusja związana z blokadami, które są niestety w Europie Zachodniej” i powolnym planem odchodzenia od importu z Rosji.

Podczas rozmowy poruszono też kwestię sytuacji ukraińskich uchodźców. Müller powiedział, że ukraiński minister bardzo dziękował za zaopiekowanie się nimi w Polsce.

Na pytanie, czy podczas rozmowy poruszono pomysł zorganizowania misji pokojowej na Ukrainie, Müller odpowiedział, że rozmawiano „o wszystkich działaniach, które mogą pomóc Ukrainie w tym trudnym czasie, również o tych negocjacjach, które się toczyły teraz w ostatnim czasie ze stroną rosyjską”.

Przeczytaj: Zełenski o polskim pomyśle „misji pokojowej”: to my decydujemy, jakie siły tu będą [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z kolei w komunikacie KPRM opublikowanym po spotkaniu podkreślono, że społeczność międzynarodowa nie powinna skupiać się na osiągnięciu „dyplomatycznego rozwiązania” konfliktu, ale na zmuszeniu Rosji do wycofania się z Ukrainy i przywrócenia jej integralności terytorialnej.

„Polski rząd konsekwentnie wspiera działania obronne Ukrainy m.in. przez dostawy broni oraz dronów” – czytamy w komunikacie. Dodano, że polskim priorytetem pozostaje wzmocnienie pomocy ze strony NATO.

„(…) Polska podkreśla konieczność planowania dalszych działań w perspektywie średnio- i długoterminowej. W ocenie polskich władz zarówno UE, jak i NATO powinny być kluczowymi partnerami w odbudowie, reformie sektora obronnego i budowaniu obronności Ukrainy” – napisano. Ponadto, omówiono też wyniki dotychczasowych ukraińsko-rosyjskich rozmów w Stambule oraz kwestię oczekiwań władz ukraińskich w odniesieniu do międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa, w tym stosunków z NATO i UE. Kancelaria Premiera uważa, że reakcja Unii Europejskiej na wojnę wciąż jest niewystarczająca i „dlatego wywieramy zwiększoną presję na państwa członkowskie UE, aby nadal przyjmowały kolejne pakiety sankcji dotyczące większości sektorów rosyjskiej gospodarki”. Sprecyzowano, że działania te powinny objąć m.in. zakaz importu i wykorzystywania ropy, węgla i gazu z Rosji czy zamrożenie poszczególnych aktywów wobec oligarchów i przedsiębiorstw odpowiedzialnych za zasilanie kompleksu wojskowego Rosji.

Czytaj również: Polska odejdzie od gazu, ropy i węgla z Rosji. Premier przedstawił plan

„Już teraz myślimy o wsparciu jej powojennej odbudowy: analizujemy możliwe środki, umożliwiające pociągnięcie Rosji do finansowej odpowiedzialności za wszystkie koszty i szkody wyrządzone Ukrainie podczas wojny” – przyznano w komunikacie. Zaznaczono też, że „Polska wspiera kształtowanie europejskiej perspektywy dla Ukrainy”, a „od momentu złożenia wniosku zdecydowanie opowiadamy się za przyspieszeniem tego procesu w celu przyznania statusu kandydata”.

Przeczytaj: Rząd rozmawia o przeniesieniu do Polski części ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego

„Zapewnienie i propagowanie międzynarodowego wsparcia oraz niezbędnej pomocy jest naszym najwyższym priorytetem. Stanowisko polskiego rządu zawsze było jasne – Ukraina jako suwerenne państwo ma prawo decydować o swojej przyszłości, w tym o realizacji swoich euroatlantyckich aspiracji. Także wizyta prezydenta Bidena w Polsce oraz jego udział w spotkaniu szefów ukraińskich i amerykańskich MON i MSZ to czytelne przesłanie, że cały demokratyczny świat stoi po stronie Ukrainy” – napisano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

KPRM poinformowała też, że polskie władze pozostają w stałym kontakcie z ukraińską administracją w kwestii omówienia bieżących potrzeb humanitarnych. Potępiono zarazem „celowe działania Rosji prowadzące do katastrofy humanitarnej” na Ukrainie. Zaznaczono, że codziennie mają miejsce zbrodnie wojenne popełniane przez siły rosyjskie. Zapewniono zarazem, że Polska pozostaje gotowa do ułatwienia Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Poinformowano o uruchomieniu „Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina”, które opiera swoje działania m.in. na zbieraniu świadectw uchodźców.

W środę Kułeba spotkał się także z marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. W czwartek rozmawiał także z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem i prezesem PiS, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim.

Zobacz: Rzecznik MSZ: „Jesteśmy tutaj sługami narodu ukraińskiego” [+VIDEO]

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz