21 lutego minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis Litwy wziął udział w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej w Brukseli, gdzie ministrowie spraw zagranicznych UE omówili działania UE w sprawie kryzysu na granicach Ukrainy.

Jak poinformowało biuro prasowe litewskiego MSZ, 21 lutego minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis wziął udział w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej (UE) w Brukseli, gdzie ministrowie spraw zagranicznych UE omówili działania UE w sprawie kryzysu na granicach Ukrainy.

„Dziś jest jasne, że siły rosyjskie na Białorusi, na granicach Unii Europejskiej, pozostaną przez czas nieokreślony. Tak nie było od trzech dekad i zasadniczo zmienia architekturę bezpieczeństwa Europy. Atakowana jest nie tylko Ukraina. To walka o zasady, na których opiera się nasza demokracja i bezpieczeństwo, a Ukraina jest na pierwszej linii tej walki” – przekonywał minister Landsbergis.

Według Landsbergisa jest bardzo jasne, kto jest ofiarą, a kto agresorem w tej sytuacji, dlatego „musimy porozmawiać o sankcjach i wyrządzonych teraz szkodach”.

„Ukraina jest już atakowana: zakrojony na szeroką skalę atak hybrydowy, ciągłe groźby prowokacji i rosyjskiej inwazji, które również mają negatywny wpływ na ukraińską gospodarkę. Nie trzeba czekać na rosyjski atak militarny, trzeba reagować teraz. Reakcja UE i jej partnerów na rosyjskie prowokacje i agresywne działania musi być szybka, zdecydowana, odstraszająca i mieć istotne konsekwencje dla Rosji. Pakiet sankcji musi być przygotowany i stosowany nie tylko w przypadku eskalacji militarnej, ale także w odpowiedzi na rosyjskie prowokacje, zmasowany atak hybrydowy czy kampanię dezinformacyjną” – podkreślił Landsbergis.

Minister Landsbergis zwrócił także uwagę na krytyczną rolę Białorusi w europejskiej sytuacji bezpieczeństwa.

„Reżim Łukaszenki jest aktywnie zaangażowany w rosyjską strategię agresji na Ukrainę. Niepokojące jest przedłużanie ćwiczeń wojskowych między Rosją a Białorusią oraz zwiększone ryzyko interwencji wojskowej na północy Ukrainy. Bezterminowe zatrzymanie wojsk rosyjskich na Białorusi terytorium jest oznaką aneksji Białorusi i drastycznej zmiany sytuacji bezpieczeństwa w regionie” – powiedział minister, wzywając do szybkiego porozumienia w sprawie przedłużenia sankcji indywidualnych i sektorowych wobec Białorusi.

Szef litewskiej dyplomacji zasugerował, że sankcje mogłyby dotyczyć eksportu ropy i potażu przez Białoruś.

Test sił reakcji Państwa Związkowego będzie kontynuowany ze względu na wzrost aktywności wojskowej w pobliżu zewnętrznych granic Państwa Związkowego i pogorszenie sytuacji w Donbasie – powiedział minister obrony Białorusi gen. Wiktor Chrenin.

„Prezydenci Republiki Białoruś i Federacji Rosyjskiej zdecydowali aby kontynuować testowanie sił reagowania Państwa Związkowego” – poinformował Chrenin podsumowując wstępne wyniki zakończonego wspólnego ćwiczenia operacyjnego „Związkowa Stanowczość”.

Jeszcze w środę minister spraw zagranicznych Białorusi Władimir Makiej zapewniał, że po zakończeniu obecnie trwających ćwiczeń „Związkowa Stanowczość-2022” na terytorium Białorusi „nie pozostanie ani jeden [rosyjski] żołnierz, ani jedna sztuka sprzętu wojskowego”.

Kresy.pl/PAP/Urm.lt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz