Szef MSZ Białorusi: “Niektórzy przedstawiciele ONZ” finansowali antyrządowe protesty

Szef białoruskiego resortu spraw zagranicznych oskarżył w niedzielę “niektórych przedstawicieli ONZ” w tym kraju o wykorzystanie środków organizacji przeznaczonych dla niepełnosprawnych, do wsparcia protestów. Uładzimir Makiej stwierdził, że miało się to dziać “za plecami sekretarza generalnego”. Jego zdaniem wspomniani “pomocnicy” Antonio Guterresa to “niektóre państwa Unii Europejskiej”.

Szef resortu spraw zagranicznych Białorusi wystąpił w niedzielę w państwowej telewizji po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem w Nowym Jorku. “Niektórzy jego pomocnicy (sekretarza generalnego ONZ – red.), a oni, jak nam wiadomo, są przedstawicielami krajów członkowskich Unii Europejskiej, za jego plecami, robią szereg nieładnych rzeczy. I jeśli w najbliższym czasie zostaną z ich inicjatywy opublikowane w ONZ pewne materiały, to my opowiemy o tym, jak niektórzy przedstawiciele ONZ na Białorusi wykorzystywali środki finansowe ONZ, przeznaczone dla niepełnosprawnych, dla wsparcia uczestników akcji protestu itp.” – oświadczył Uładzimir Makiej, cytowany przez Polskie Radio 24.

Makiej zadeklarował także, że “uprzedził sekretarza generalnego”, że Białoruś poinformuje o tych faktach białoruskie społeczeństwo oraz partnerów z ONZ w związku z tym, że “ONZ złamała ustalenia”. Nie sprecyzował jednak, o jakie ustalenia chodzi.

Powiedział, że w czasie spotkania “był zmuszony do poruszenia kilku problematycznych kwestii” w relacjach z ONZ . Dodał, że “wskazał na niedopuszczalność wykorzystania poszczególnych struktur ONZ do demonizowania Białorusi i jej dyskredytacji z absolutnie wymyślonych upolitycznionych powodów”.

Państwowa białoruska telewizja zapewniła, że Antonio Guterres “pozytywnie ocenił rolę Mińska w szeregu inicjatyw, sprzyjających stabilizacji sytuacji na świecie”. Sekretarz generalny ONZ miał “dziękować za wkład Mińska”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nie powiedziano nic na temat zastrzeżeń ze strony ONZ w kwestii sytuacji politycznej i praw człowieka na Białorusi.

Zobacz także: Białoruś: według prokuratora generalnego Karta Polaka to element wywrotowej działalności antypaństwowej

polskieradio24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply