Saksoński minister spraw wewnętrznych Armin Schuster (CDU) nadal nalega na stacjonarne kontrole na granicy z Polską. Schuster odrzucił obawy, że kontrole mogą doprowadzić do korków i zakłóceń na rynku wewnętrznym UE. “Nie wzywamy do zamknięcia granic (…) ani do pełnej kontroli znanej z czasów koronawirusa” – powiedział. Wyraził opinię, że rozpoczynają się “miesiące największej migracji”, więc wprowadzenie kontroli granicznych na polskiej granicy jest nieuniknione.

Saksoński minister wypowiadał się w poniedziałek, dzień przed spotkaniem z federalną minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD). Odrzucił obawy, że kontrole mogą doprowadzić do korków i zakłóceń na rynku wewnętrznym UE. “Minister powinna mieć zaufanie do swojej policji federalnej. Nie żądamy zamknięcia granic, o których mówi, ani pełnych kontroli znanych z okresu koronawirusa” – oświadczył, cytowany przez portal tygodnika Die Zeit.

Jak wskazał, tylko osoby podejrzane o przemyt i nielegalne przekraczanie granicy powinny być wyrywkowo sprawdzane. “Przez dwa lata rząd federalny mówił o środkach mających na celu ograniczenie migracji, ale niewiele lub nic się nie wydarzyło, a liczba nielegalnych wjazdów nadal rośnie” – podkreślił.

Wyraził opinię, że rozpoczynają się “miesiące największej migracji”, więc wprowadzenie kontroli granicznych na polskiej granicy jest nieuniknione.

Jak informowaliśmy, także szef MSW niemieckiej Brandenburgii liczy na to, że kontrole na granicy z Polską ruszą już w czerwcu. Ma to związek ze wzrostem liczby nielegalnych imigrantów.

Również niemieckie partie CDU/CSU domagają się przywrócenia stałych kontroli na niemieckich granicach.

Przypomnimy, że w 2022 roku państwa unijne, głównie Niemcy, Norwegia i Francja, przekazały do Polski ponad 500 cudzoziemców, którzy wyjechali na Zachód po złożeniu u nas wniosku o azyl. Do połowy br. będzie to jeszcze 2,5 tys. osób. Łącznie, państwa członkowskie UE chciały przekazać do Polski prawie 6,5 tys. migrantów.

Zobacz także: „Zabraknie nam policjantów” – niemiecka policja obawia się kontroli na granicach z Polską i Czechami

zeit.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply