Relacjonujący szczegółowo konflikt w Syrii portal Al-Masdar News, opublikował mapę ukazującą zasięg kontroli poszczególnych frakcji w dniu 20 czerwca.

Portal podsumowuje krótko wydarzenia na poszczególnych frontach syryjskiego konfliktu w ciągu ostatnich tygodni. W północnej Syrii duże postępy osiągnęły Syryjskie Siły Demokratycznej (SDF) skupione wokół kurdyjskich Ludowych Oddziałów Obrony (YPG). Otoczyły one dotychczasową nieoficjalną stolicę Państwa Islamskiego, Rakkę i podjęła walki na jej przedmieściach. Poprzez obszary zachodniej części prowincji Rakka SDF podjęły natarcie na południe. Miało ono prawdopodobnie przeciąć ofensywę armii syryjskiej na wschód, ku granicy Iraku, gdzie Syryjczycy chcieli uchwycić połączenie z operującymi swobodnie właśnie w tym państwie Irańczykami.

Taki scenariusz jest bardzo źle widziany w Waszyngtonie, który w ciągu ostatnich miesięcy znacząco zwiększył wsparcie materiałowe i operacyjne dla Kurdów i znajdujących się pod ich kontrolą SDF. Elitarnym oddziałom syryjskiej armii, tak zwanym Siłom Tygrysa, udało się jednak uprzedzić tę koalicję, wybijając przez południową część prowincji Rakka „korytarz” do miasta Resafa. Zablokowały one ten sposób natarcie SDF na południe. Doszło przy tym do starć między armią rządową a SDF. Ich elementem było zestrzelenie 18 czerwca syryjskiego samolotu Su-22 przez amerykański F-18.

Na południu Syrii armia pojęła ofensywę przeciw całej koalicji ugrupowań antyrządowych w prowincji Dara. Przecinając na pół terytoria kontrolowane przez bojowników, żołnierze toczą już walki w prowincjonalnej stolicy, starając się zająć cały jej obszar. Oddziały rządowe opanowały także miejscowość Bir Kasab na południe od Damaszku oraz rozpoczęły ofensywę mającą oczyścić z bojowników wschodnie przedpole stolicy Dżobar.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W centralnej części kraju armia rozpoczęła ataki na ISIS zarówno w północnej części prowincji Hama, ale też we wschodniej jej części, rozpoczynając ofensywę od przedpola Palmiry, na wschód, do Dajr az-Zaur. Miasto to jest prawdopodobnym celem ofensywy także wspomnianych wcześniej „Sił Tygrysa”, operujących w prowincji Rakka.

W Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii, enklawie otoczonej przez obszary kontrolowane przez „Państwo Islamskie”, żołnierze syryjscy z trudem odpierali ataki ekstremistów, tracąc pozycje na zachodnich przedmieściach tej prowincjonalnej stolicy.

almasdarnews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz