Syria i „kwestie drażliwe” – rozmowa Tillersona z Ławrowem

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson i szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow odbyli w piątek wieczorem rozmowę telefoniczną. Dyskutowano min. o ataku chemicznym w Syrii.

Jak zaznaczono w komunikacie Białego Domu, rozmowa była poświęcona omówieniu spraw dotyczących relacji dwustronnych, poruszonych wcześniej w trakcie wizyty Tillersona w Moskwie.

Sekretarz stanu USA ponownie zadeklarował pełne poparcie i zaufanie wobec śledztwa Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) ws. użycia broni chemicznej w Syrii w Chan Szajchun. Z kolei strona rosyjska oficjalnie podaje, że Ławrow wyraził ubolewanie z powodu faktu, że Waszyngton sprzeciwia się dopuszczeniu inspektorów z Rosji do zespołu OPCW.

Przeczytaj: Rosyjski dyplomata twierdzi, że Zachód nie chce śledztwa ws. incydentu chemicznego w syryjskiej prowincji Idlib

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czołowy fizyk i profesor MIT: Nie ma dowodów na odpowiedzialnośc Asada za atak chemiczny w Chan Szejkun [+VIDEO]

W trakcie rozmowy szef rosyjskiej dyplomacji poruszył też kwestię zwrotu „obiektów, które były do dyspozycji rosyjskiej dyplomacji, a zostały bezprawnie skonfiskowane przez administrację Baracka Obamy w styczniu”.

Chodzi o dwa ośrodki letniskowe, które zostały odebrane rosyjskim służbom dyplomatycznym w związku z wydaleniem 35 dyplomatów Federacji Rosyjskiej podejrzanych o działalność na szkodę USA.

MSZ Rosji podało, że Tillerson i Ławrow uzgodnili powołanie grupy roboczej, która zajmie się opracowaniem sposobów uregulowania „najbardziej drażliwych kwestii w stosunkach dwustronnych”.

Jak informowaliśmy wcześniej, wg agencji AP podczas wizyty w Moskwie sekretarz stanu USA Rex Tillerson przedstawił Władimirowi Putinowi plan ws. Syrii. Zakłada on m.in. pokonanie lub zneutralizowanie ISIS, a następnie stabilizację Syrii i zmianę rządu – z ostatecznym odsunięciem prezydenta Asada od władzy.

Według kilku anonimowych amerykańskich oficjeli, na których powołuje się agencja AP, strategia Waszyngtonu ws. Syrii sprowadza się do trzech zasadniczych faz: pokonania ISIS, odbudowy stabilności w Syrii region po regionie i  zabezpieczenia „politycznego przejścia”, w ramach którego prezydent Asad ostatecznie ustępuje.

Poparcie ze strony Rosji miałoby wiązać się z zagwarantowaniem jej dostępu do jej baz: morskiej w Tartus i lotniczej w Latakii w każdym scenariuszu „post-Asadowym”. Nie jest jednak jasne, jak Waszyngton mógłby dotrzymać tu słowa, skoro nie wiadomo, kto wówczas rządziłby Syrią.

Przeczytaj: Ławrow ostrzega Tillersona na początku spotkania w Moskwie przed kolejnymi atakami na Syrię

Oficjele, na których powołuje się AP powiedzieli, że główne założenia tego planu zostały przedstawione Putinowi i rosyjskim oficjelom w Moskwie przez Tillersona. Zwrócono się również do nich, żeby przedstawili jasno swoje żywotne interesy w tej kwestii. Tillerson nie oczekiwał natychmiastowej odpowiedzi, mówiąc stronie rosyjskiej, żeby to dokładnie przemyślała. Nie wiadomo, kiedy Rosjanie mieliby dać odpowiedź.

Przeczytaj: Tillerson po spotkaniu z Ławrowem: oczekujemy od Rosji wywiązania się z zobowiązań w sprawie Ukrainy

PAP / RIRM / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    USA uzurpuje sobie prawo do tworzenia rządu w Syrii. Rosjanie nigdy się na to nie zgodzą. Wiadomo że zachód, a szczególnie USA nigdy nie dotrzymują słowa, dlatego Rosja nie zgodzi się na usunięcie Asada.