W ukraińskich mediach pojawiła się informacja, że odeski oddział neobanderowskiej partii Swoboda zamierza zorganizować marsz mający upamiętnić rocznicę sformowania ukraińskiej dywizji SS Galizien. Władze partii twierdzą, że nie mają z tym nic wspólnego i twierdzą, że to samowola lokalnych działaczy.

Według informacji przekazanej mediom we wtorek przez oddział swobody w Odessie, lokalne struktury tej partii zapowiedziały zorganizowanie wspólnie z młodzieżową organizacją nacjonalistyczną „Sokół” marszu, który miałby przejść ulicami miasta 28 kwietnia – w rocznicę sformowania ukraińskiej dywizji SS Galizien.

Według oświadczenia, które miało zostać wystosowane przez miejscowego szefa Swobody, Kostjantyna Wasyleca, zaapelowano do wszystkich „szanujących walkę narodowo-wyzwoleńczą do upamiętnienia tych, którzy wówczas oddali swoje życie za Ukrainę”do wzięcia udziału w marszu i uhonorowaniu tych, którzy „na wschodzie Ukrainy walczą za wolność naszego kraju”.

Jednak w dzisiejszym oświadczeniu biuro prasowe Swobody twierdzi, że partia ta oficjalnie nie planuje tego rodzaju uroczystości:

„[Swoboda] nie będzie podejmować żadnych działań 28 kwietnia 2016 roku z okazji rocznicy sformowania dywizji Hałyczyna, ani w Odessie, ani w żadnym innym miejscu na Ukrainie”.

Oficjalnie partia ogłosiła, że „informacja rozpowszechniona przez służbę prasową lokalnego oddziału Swobody w Odessie to całkowicie prywatna inicjatywa pojedynczych członków partii, którzy wykorzystali oficjalną skrzynkę mailową służby prasowej”.Dodano, ze inicjatywa ta nie była konsultowana w kierownictwem partii.

Dywizja SS Galizien była jednostką zbrodniczej niemieckiej formacji SS, złożoną z ukraińskich kolaborantów, powołaną przez Niemców dla uzupełnienia braków kadrowych. Jest odpowiedzialna za liczne zbrodnie na Polakach.

PRZECZYTAJ: Dywizja SS Galizien

Pravda.com.ua / censor.net / Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. tagore
  tagore :

  Po ujawnieniu pisma Schetyny do amerykańskiego MSZ z prośbą o wsparcie prawie nie wypada się na to obrażać, w końcu nasz minister spraw zagranicznych Schetyna ukraińską ustawę o UPA
  zachęcony przez USA nieoficjalnie poparł.

  tagore

 2. zefir
  zefir :

  Istotna jest postawa władz Ukrainy i ich namiestnika w Odessie w osobie byłego Gruzina.Fałszywa postawa Swobody,czy prywatne odruchy jej członków,neobanderowców nie znajdują sprzeciwu faszyzujących władz Ukrainy i to jest problem.W majestacie ustawowego prawa Ukrainy gloryfikuje się takich kolaborantów hitleryzmu jak ukrodywizja SS-galizien i jej bandyccy,morderczy członkowie.Te “bohatyry” niczym narodowo-wyzwoleńczym się nie wsławili-takie kwiatki to bezczelne kłamstwa.Już w pierwszej konfrontacji z AC pod Trokami dostali takie baty,że ich resztki stać było tylko na ochronkę UPA-b.Po rehabilitacji i odtworzeniu swe bohatyrstwo dokumentowali tylko w znęcaniu się nad cywilami.Ta dywizja SS-Galizien,to również pośredni wstyd dla Polski-formalnie jej członkowie byli obywatelami II RP ukraińskiej narodowości.Największym błędem Gen Andersa było wykorzystanie tego aspektu w obronie tej dywizji przed przekazaniem jej władzom Rosji po zakończeniu działań II WŚ.Dziś ci “bohatyrowie” i ich potomkowie stanowią banderowską diasporę w Kanadzie i USA.